Alexander Khizha

Alexander Khizha

Dniepr

Head of DataArt

Biografia

Alexander Khizha rozpoczął karierę w DataArt w 2012 roku, był jednym z założycieli centrum rozwoju oprogramowania w Dnieprze. Jest odpowiedzialny za działania w regionie, promocję projektów technologicznych i badań naukowych, a także za zawieranie porozumień partnerskich.

Alexander jest profesorem w Katedrze Informatyki na Wydziale Matematyki Stosowanej Dniepropietrowskiego Uniwersytetu Narodowego. Od 1999 roku jest doradcą Ministerstwa Oświaty Ukrainy, a od 2009 roku liderem Regionalnego Centrum Szkolnych i Akademickich Olimpiad Matematycznych. Oprócz tego jest naukowym doradcą zespołów uniwersyteckich, biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC). W latach 90-tych efektywnie łączył karierę akademicką z działalnością w branży IT, będąc prowadząc zespoły zajmujące się rozwojem oprogramowania w Dnieprze, m.in. Intercomputer-Dnepr, Alt oraz Balance-Center.

Alexander ukończył w 1982 roku Dniepropietrowski Uniwersytet Narodowy na Wydziale Matematyki Stosowanej, w 1988 roku obronił pracę doktorską na Kijowskim Instytucie Matematyki. Jest autorem ponad czterdziestu publikacji naukowych z dziedziny matematyki i informatyki, współautorem opatentowanego systemu komputerowego stosowanego w badaniach medyczno-psychologicznych.

W 2001 roku Prezydent Ukrainy nadał mu tytuł Zasłużonego Pracownika Oświaty Ukrainy.