IT talk & LJUG

27 czerwca

czwartek, 17:30

Wstęp darmowy

Lublin, Centrum Spotkania Kultur, Pl. Teatralny 1, poziom -1

Cześć! W czwartek 27 czerwca zapraszamy na IT talk & Lublin Java User Group. Startujemy o godz. 17:30 w Centrum Spotkania Kultur (sala klubowa na poziomie -1).

Spotkajmy się przed wakacjami! Zapraszamy na 3 prezentacje. Specjalnie dla nas pojawi się w Lublinie Ewa Borzym (Allegro) oraz Maciej Próchniak (TouK). Wystąpi także Jarosław Sagan (DataArt). Solidna dawka praktycznej wiedzy, konkurs, dobra atmosfera i przekąski w pakiecie. Do zobaczenia!

Testy wydajnościowe, Ewa Borzym (Allegro)

Zastosowanie percentyli do opisu czasów odpowiedzi usługi może dawać poczucie bezpieczeństwa. Niestety niewłaściwe użycie dowolnego algorytmu analizy próbek może przekłamać wyniki podobnie jak użycie zwykłej średniej. Mój zespół utrzymuje usługę obsługującą setki tysięcy użytkowników Allegro. Podczas prezentacji opowiem wam o problemach, na które natrafiliśmy podczas testów wydajnościowych tej usługi oraz jak je rozwiązaliśmy.

Jak zacząć przygodę z Machine Learning, Jarosław Sagan (DataArt)

Sztuczna inteligencja jest aktualnie bardzo modnym tematem. Firmy szukając nowych możliwości coraz częściej sięgają po machine learning do budowy swoich rozwiązań. W prezentacji przedstawię jak programista Java może rozpocząć przygodę z machine learning oraz ze ta przygoda nie musi rozpocząć się od nauki Pythona :)

Transakcyjność - co to właściwie znaczy w 2019? Maciej Próchniak (TouK)

Wiele lat temu kiedy byłem na studiach poznałem pojęcie ACID - to była sensowna definicja. Potem zacząłem pracować i dowiedziałem się jak różnie rozumieją je (zwłaszcza izolację…) poszczególni dostawcy baz danych.

A potem gdzieś koło 2009 usłyszałem o CAP - to też było całkiem rozsądne twierdzenie w tym nowym, rozproszonym świecie. No ale potem kolejni dostawcy NoSQL zaczęli twierdzić że oni to potrafią obejść CAP.

A potem zacząłem się zajmować strumieniowym przetwarzaniem danych - no i tam też każdy mówi o transakcjach, ale ma trochę co innego na myśli.

Spróbujmy więc zrobić mały przegląd tego, co kto rozumie pod pojęciem transakcyjności, spójności itd. - samych rodzajów spójności niektórzy potrafią wymienić tak koło 16. Zastanowimy się też kiedy musimy się tym przejmować - a kiedy większość rozwiązań będzie ok.

Speakers

Ewa Borzym

Tester oprogramowania od siedmiu lat. Obecnie pracuje w Allegro, gdzie wdraża w życie dobre praktyki testerskie. Jest fanką częstych wdrożeń i automatyzacji testów. Najlepsze chwile w pracy kojarzą jej się z udanymi wdrożeniami nowych wersji aplikacji, których nie trzeba było testować ręcznie.

Jarosław Sagan

Zawodowo programuje w Java, a po pracy robi dokładnie to samo tylko, że dla frajdy. Uwielbia nowe wyzwania i niestandardowe problemy. Jako klepacz kodu dobiera odpowiednie narzędzia do problemu. Programuje w językach Java, Scala, Python. Przywiązuje dużą uwagę do czytelności kodu. Upraszcza skomplikowane koncepcje tak, by były proste do zrozumienia. Wykorzystuje uczenie maszynowe zarówno w pracy, jak i w domu. Relaksuje się jeżdżąc rowerem lub spacerując po lesie.

Maciej Próchniak

Mam ponad 12 lat doświadczenia w IT - obecnie głównie jako architekt/(lead) developer, ale zajmuję się różnymi rzeczami od analizy do skryptów wdrożeniowych. Koduję (głównie) na JVM, a moje główne zainteresowania to integracja, przetwarzanie strumieniowe i narzędzia z tym związane. Lubię opowiadać o swoich doświadczeniach na konferencjach. Już prawie 10 lat w TouK.