10 filmów o cyberbezpieczeństwie i przestępstwach cyfrowych

10 filmów o cyberbezpieczeństwie i przestępstwach cyfrowych
Branża filmowa w ciągu ostatnich dwóch dekad, obserwując rozwój Internetu i transformację cyfrową niejednokrotnie skupiała się na cyberbezpieczeństwie. Podejście do tematu zmieniało się, a różni reżyserzy podkreślali różnorodne aspekty tematu. Prześledźmy na kilku przykładach rozwój fabuł na przestrzeni lat i przyjrzyjmy się temu, jakie obawy zostały przedstawione w filmach.

Znaczenie bezpieczeństwa i pewne frustracje związane z niezawodnością komputerów można zauważyć nawet w “Jurassic Park” Spielberga w 1993 roku. Problem w systemie bezpieczeństwa faktycznie zmienił w filmie park rozrywki w bardzo niebezpieczne miejsce.

Na początku XXI wieku problem bezpieczeństwa danych był poruszany szczególnie często. Przykłady wojen hakerskich i kradzieży danych osobowych można znaleźć w filmie „Takedown” (2000), a udziału hakerów w znaczącym napadzie, w na przykład „The Italian Job” (2003). Pięć lub sześć lat później wątki filmowe obejmowały już oszustwa księgowe na większą skalę, z wyprowadzaniem pieniędzy z banku bez użycia żadnych bomb ani broni, tak jak w „Firewallu” (2006), gdzie specjalista ds. bzpieczeństwa jest zmuszony do bycia złoczyńcą. „Hacking Democracy” (2006) opowiada historię hakerów zagrażających amerykańskiej demokracji poprzez manipulowanie głosowaniem, przewidując skandale medialne z naszej niedawnej przeszłości.

Kwestie przemocy w Internecie i prywatności danych zostały poruszone w 2010 roku w filmach takich jak „Cyberbully” (2015), w którym nastolatka jest szantażowana przez hakera grożącego udostępnieniem jej nagich zdjęć. Horror „Unfriended” (2014) traktuje o problemach tak poważnych, jak samobójstwo nastolatka będące wynikiem publicznego poniżenia w Internecie. „Open windows” (2014) porusza również kwestię wystawienia na widok publiczny prywatnego życia  i cyfrowego prześladowania.

Ciekawe jest również to, że hity filmowe zwracały uwagę na cyberbezpieczeństwo w latach drugiej dekadzie lat 2000, a nawet wcześniej. Postać Bruce'a Willisa, John McClane, walczy z cyberterrorystą w „Die Hard 4”, podczas gdy postać Toma Cruise'a, Ethan Hunt w „Mission: Impossible - Ghost Protocol” (2011), musi zmierzyć się z kwestiami bezpieczeństwa cybernetycznego na poziomie międzynarodowym.

Trzeci sezon słynnego serialu „Black Mirror” (2016) również oferuje coś do przemyślenia, pokazając nieoczekiwane konsekwencje pozornie znajomego tematu zhakowanej kamery w notebooku. Próby zrozumienia problemu prywatności we współczesnym świecie idą dalej, gdyż z roku na rok dotyczy on coraz większej liczby osób. Wraz z rokiem 2020 i pandemią COCID-19 wyznaczającą nowe standardy i ramy procesu cyfryzacji, stajemy przed kolejnymi wyzwaniami w zakresie cyberbezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Można więc oczekiwać, że w najbliższej przyszłości branża filmowa będzie nadal badać te tematy.