10 inspirujących TED Talks na temat technologii i AI

30 października 2019
10 inspirujących TED Talks na temat technologii i AI
W ostatnich tygodniach prezentowaliśmy materiały pozwalające szlifować umiejętności językowe. Czas połączyć edukację z interesującą tematyką – wybraliśmy 10 interesujących TED Talks na temat hakerów, robotów, sztucznej inteligencji i machine learning. Jakie wyzwania stoją przed nami w kontekście tych technologii? Czy mamy się czego bać?

WHAT HAPPENS WHEN OUR COMPUTERS GET SMARTER THAN WE ARE?

Sztuczna inteligencja działa coraz bardziej efektywnie i staje się coraz… mądrzejsza. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości AI stanie się co najmniej tak inteligentna jak my. Filozof i specjalista w dziedzinie technologii, Nick Bostrom mówi, że sztuczna inteligencja może być ostatnim wynalazkiem ludzkości i zachęca do poważnego myślenia o kierunku, w którym zmierza współczesny świat. Czy AI pomoże nam chronić nasze wartości? A może stworzy własne?

CAN WE BUILD AI WITHOUT LOSING CONTROL OVER IT?

Opinię Bostrom podziela neurobiolog i filozof Sam Harris, który apeluje o ostrożność: „Zamierzamy stworzyć nadludzkie maszyny. Powinniśmy więc zmierzyć się również z faktem, że będą nas one traktować tak, jak my traktujemy mrówki.”

DON’T FEAR SUPERINTELLIGENT AI

Istnieje również odmienna opinia na ten temat. Grady Booch, naukowiec, programista i główny badacz w IBM Research uważa, że nie należy bać się wszechstronnej i obojętnej emocjonalnie sztucznej inteligencji. Rozwiewa najgorsze obawy i wyjaśnia, jak nie programować, a szkolić komputery, by dzieliły ludzkie wartości i ulepszały nasze życie.

4 LESSONS FROM ROBOTS ABOUT BEING HUMAN

Ken Goldberg – artysta, wynalazca, specjalista w dziedzinie robotyki z Berkeley uważa, że od robotów można nauczyć się wiele o byciu człowiekiem. Mówi o 4 projektach związanych z robotami i lekcjach, które z nich wyciągnął.

EVERYTHING AROUND YOU CAN BECOME A COMPUTER

Naukowiec, wynalazca i designer w Google, Ivan Poupyrev, odpowiedzialny za innowacyjną funkcję rozpoznawania gestów i mimiki w nowym smartfonie Pixel 4, integruje technologię z przedmiotami codziennego użytku. Na przykład kurtką, która będzie w stanie odbierać połączenia i wiadomości. Albo rośliną doniczkową, na której zagrasz, jak na pianinie. Świat według jego wizji jest jeszcze ściślej powiązany z Internetem. Ivan pokazuje, jak możemy go stworzyć.

WE'VE STOPPED TRUSTING INSTITUTIONS AND STARTED TRUSTING STRANGERS

Rachel Botsman mówi o tym jak zmienił się nasz poziom zaufania wobec rządów i banków, na rzecz zaufania wobec innych, często nieznanych nam ludzi. Waluta zaufania leży u podstaw platform takich, jak Airbnb czy Uber oraz technologii takich, jak blockchain. Do czego doprowadzi nas ta widocznie wzmacniająca się tendencja?

THE JOBS WE'LL LOSE TO MACHINES — AND THE ONES WE WON'T

Dzięki machine learning można wykonać nie tylko proste zadania, jak analiza ryzyka kredytowego lub sortowanie poczty. Uczenie maszynowe jest dziś wykorzystywane także w ocenie esejów, a nawet diagnozowaniu chorób(!). Czy oznacza to, że w przyszłości roboty przejmą naszą pracę? Odpowiedzi udziela Anthony Goldbloom, założyciel Kaggle.

HIRE THE HACKERS!

Inwestując miliardy dolarów w cyberbezpieczeństwo, korporacje często ignorują kluczową kwestię: kim są ludzie piszący podejrzany kod? Brytyjska dziennikarka, badaczka przestępczości zorganizowanej Misha Glenny mówi o skazanych programistach i prezentuje nieoczywiste wnioski. Jej zdaniem, by zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa należy zatrudniać… hakerów.

LET'S TEACH KIDS TO CODE

Programowanie to zajęcie nie tylko dla maniaków komputerowych, ale dla wszystkich! W przystępnej prezentacji Mitch Resnick z MIT Media Lab opowiada o korzyściach płynących wczesnej nauki programowania. Czy chcesz, aby twoje dzieci rozwijały się intelektualnie, nie tylko bawiąc się, ale również tworząc gry i rozwiązania technologiczne?

A DELIGHTFUL WAY TO TEACH KIDS ABOUT COMPUTERS

Kod to nowy uniwersalny język, którego składnia ograniczona jest jedynie wyobraźnią kolejnych pokoleń programistów. Linda Lucas, programistka, ilustratorka i pisarka z Finlandii, pomaga dzieciom postrzegać komputery nie jako nudne, skomplikowane maszyny, a wprost przeciwnie – urządzenia dające wiele wolności. Prezentacja Lindy to wycieczka do świata przyszłości, w którym dzieci odważnie korzystają z technologii i tworzą nowy, piękny i nieco dziwny świat.