13 darmowych kursów dla początkujących programistów

15 października 2019
13 darmowych kursów dla początkujących programistów
Wiele osób decyduje się obecnie na zostanie programistami, niezależnie od tego czym zajmowały się zawodowo do tej pory.

Wybraliśmy 13 darmowych kursów online autorstwa czołowych uniwersytetów i firm z branży IT. Zapłacisz za nie tylko wtedy, kiedy zdecydujesz się na otrzymanie certyfikatu ukończenia kursu (który może ci się przydać podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą lub być uzupełnieniem twojego profilu w serwisie LinkedIn). Wszystkie opisane przez nas kursy są dostępne w języku angielskim – wystarczy wybrać specjalność, zarejestrować się i… chłonąć wiedzę.

1. Introduction to Computer Science, Microsoft

Dzięki temu kursowi zaczniesz od prawdziwych podstaw – zrozumiesz jak działają urządzenia cyfrowe i nauczysz się pisać proste programy w kontrolowanym środowisku, które jednak pozwala na wiele. Zrozumienie zasad działania komputerów i nauka logicznego myślenia pozwolą ci tworzyć lepsze aplikacje w przyszłości i łatwiej radzić sobie z błędami. To solidna baza dalszego rozwoju, niezależnie od tego, jaki kierunek wybierzesz.

Poznasz podstawy języka binarnego, dowiesz się jak działa maszyna Turinga – model komputera cyfrowego. Nauczysz się także podstaw logiki analitycznej i odkryjesz, w jaki sposób pomoże ci ona pracować nad rozwiązaniami technologicznymi. W kontrolowanym środowisku napiszesz swój pierwszy program w Pythonie – prostym języku, który oferuje szerokie możliwości i jest używany przez programistów i specjalistów data science.

Program składa się z 3 kursów, by ukończyć go w całości za darmo, zapisz się na każdy z nich osobno:

- Introduction to Python: Absolute Beginner

- Logic and Computational Thinking

- Introduction to Python: Fundamentals

Długość kursu: 2-4 miesiące (38-52 h)
Cena kursu: bezpłatny
Koszt certyfikatu: $267 za cały program lub $99 za każdy z 3 kursów

2. Python Programming: A Concise Introduction, Wesleyan University

Naucz się programować w Pythonie (3.x). Ten kurs pokaże ci jak zainstalować Pythona i w jaki sposób używać Spyder IDE (Integrated Development Environment) do pisania i debugowania programów. Kurs jest dedykowany studentom z niewielką bądź zerową wiedzą na temat programowania i składa się z 4 modułów. Każdy moduł kończy się ćwiczeniem polegającym na stworzeniu prostego programu.

Długość kursu: 14 godzin
Cena kursu: bezpłatny
Koszt certyfikatu: $79

3. Learn to Program: The Fundamentals, University of Toronto

Za każdym kliknięciem myszy i dotknięciem ekranu kryje się aplikacja. Ten kurs wprowadzi cię w podstawy programowania i nauczy pisać atrakcyjne i przydatne aplikacje z użyciem Pythona.

Długość kursu: 29 godzin
Cena kursu: bezpłatny
Koszt certyfikatu: $49

4. Introduction to Computer Science and Programming Using Python, MIT

Chcesz nauczyć się podstaw IT, by rozwiązywać realne problemy z użyciem Pythona 3.5? Polubisz ten kurs za to, że nauczy cię komputacyjnego myślenia i pisania przydatnych aplikacji.

Kurs składa się 6 z części:

  • A Notion of computation
  • The Python programming language
  • Some simple algorithms
  • Testing and debugging
  • An informal introduction to algorithmic complexity
  • Data structures

 

Każda z nich jest wprowadzeniem do konkretnego zagadnienia ze świata informatyki.

Długość kursu: 9 tygodni (14–16 godzin tygodniowo)
Cena kursu: bezpłatny
Koszt certyfikatu: $75

5. Introduction to Programming in Java, Microsoft

Ten kurs wprowadzi cię do programowania. Kod aplikacji może być zbudowany w taki sposób, by dało się go używać ponownie, zintegrować go z zewnętrznym oprogramowaniem i tworzyć złożone systemy. Poznasz zasady programowania obiektowego, profesjonalne narzędzia programistyczne oraz nauczysz się jak kompilować programy (i dlaczego to istotne).

Poznasz podstawowe algorytmy, których programiści używają do tworzenia różnorodnych rozwiązań - od programów do automatyzacji do złożonych systemów, które regulują funkcjonowanie fabryk. Dowiesz się także, jak manipulować danymi z użyciem oprogramowania - tablic mieszających (hash tables), stosów (stacks) i drzew (trees) - efektywnych narzędzi do zarządzania informacją. Kurs obejmuje wyzwania - ćwiczenia i praktyczne quizy.

Program składa się z 3 kursów. By ukończyć go za darmo, zapisz się na każdy kurs osobno:

- Learn Program in Java

- Object Oriented Programming in Java

- Algorithms and Data Structures

Długość kursu: 2–4 miesiące / 63–100 godzin
Cena kursu: bezpłatny
Koszt certyfikatu: $267 (program) lub $99 (jeden kurs)

6. Computer Science: Programming with a Purpose, Princeton University

Poznasz podstawowe elementy programowania, jak zmienne, warunki, pętle, tablice i I/O. Następnie zostaniesz wprowadzony w zagadnienia takie jak rekursja, programowanie modułowe i ponowne użycie kodu. Dowiesz się także, czym jest programowanie obiektowe. Autorzy kursu używają Javy, by nauczyć podstawowych technik rozwiązywania problemów, które można odnieść do wielu nowoczesnych środowisk programistycznych. Celem jest osiągnięcie biegłości w Javie, ale kurs skupia się na fundamentalnych koncepcjach w programowaniu.

Kurs został stworzony przez autorów książki‘“Computer Science: An Interdisciplinary Approach” i obejmuje pierwszą część przedstawionych w niej treści. Druga połowa została zawarta w kursie Computer Science: Algorithms, Theory, and Machines.

Długość kursu: 32 godziny
Cena kursu: bezpłatny
Brak możliwości uzyskania certyfikatu

7. Introduction to Web Development,The University of California

Celem kursu jest wprowadzenie cię do świata web developmentu i designu, nieważne, jak niewielkie będzie twoje doświadczenie i wiedza na starcie.

Po ukończeniu kursu będziesz w stanie opisać strukturę i funkcjonalność strony www, stworzysz dynamiczne strony internetowe, używając kombinacji HTML, CSS i JavaScript, zaaplikujesz podstawowe koncepcje związane z programowaniem, tworząc formularze HTML oraz wybierzesz odpowiednią usługę hostingową i opublikujesz stronę internetową. Będziesz również w stanie zdefiniować model, według którego będziesz tworzyć strony internetowe w przyszłości. Kurs otworzy ci drogę do zaawansowanych szkoleń w dziedzinie tworzenia rozwiązań webowych.

Długość kursu: 16 godzin
Cena kursu: bezpłatny
Koszt certyfikatu: $79

8. Front-End Web Developer, W3C

Internet jest wszędzie! Web development to złożona, kreatywna i interesująca ścieżka, która może prowadzić do ekscytującej kariery w rozwojowej dziedzinie. Ten program, zaprojektowany przez World Wide Web Consortium, organizację tworzącą standardy webowe pomoże ci rozwinąć kluczowe umiejętności, wymagane do budowania interaktywnych i responsywnych rozwiązań w sieci.

Nauczysz się, jak tworzyć strony internetowe według najnowszych standardów i kodować z użyciem tagów HTML5, rysować i animować grafikę oraz odtwarzać elementy audio i video. Poznasz dobre praktyki CSS i podstawy JavaScriptu, co pozwoli ci tworzyć interaktywne aplikacje webowe.

Program pogłębi twoją na temat 3 podstawowych języków używanych w sieci: HTML5, CSS i JavaScript. Krok po kroku dowiesz się, jak używać technik, dzięki którym przyczynisz się do rozwoju świata internetowych aplikacji.

Program składa się z 5 kursów, zawierających interaktywne przykłady, dzięki którym nauczysz się poprawnie pisać aplikacje. By ukończyć program bezpłatnie, zapisz się na każdy z kursów osobno:

- CSS Basics

- HTML5 and CSS Fundamentals

- JavaScript Introduction

- HTML5 Coding Essentials and Best Practices

- HTML5 Apps and Games

Długość kursu: 2–4 miesiące / 139–191 godzin
Cena kursu: bezpłatny
Koszt certyfikatu: $500 (program) lub $99–129 (1 kurs)

9. Computer Science for Game Development by Harvard University

Ten program przeprowadzi cię przez najpopularniejszy stacjonarny kurs na Harvardzie, CS50 - Introduction to Computer Science. Pierwszy z kursów w ramach programu rozjaśni ci podstawy popularnych języków programowania, dzięki czemu będziesz w stanie rozwinąć umiejętności niezbędne do zaprojektowania i stworzenia twojej pierwszej gry. Drugi kurs dotyczy ściśle procesu tworzenia gier.

Przyjrzysz się klasykom i nowszym grom, takim jak: Angry Birds i Portal, by zrozumieć, jak zbudowane są aplikacje tego typu. Wykłady i projekty pomogą ci wgryźć się w tajniki grafiki komputerowej 2D i 3D, animacji, dźwięku i wykrywania kolizji. Dowiesz się jak używać frameworków Unity i LÖVE 2D oraz języków Lua i C#.

Program składa się z 2 kursów. By ukończyć go bezpłatnie, zapisz się na każdy z nich osobno:

- CS50's Introduction to Computer Science

- CS50's Introduction to Game Development

Długość kursu: 2–4 miesiące / 172–308 godzin
Cena kursu: bezpłatny
Koszt certyfikatu: $162 (program) / $90 (1 kurs)

10. Computer Science and Mobile Apps, Harvard University

Kursy CS50 uczyły sztuki programowania wszystkich, niezależnie od doświadczenia i planów. Ten program uczy natomiast myślenia algorytmicznego i efektywnego rozwiązywania problemów.

Program składa się z 2 kursów. Dzięki Introduction to Computer Science zrozumiesz podstawy programowania i działania systemów komputerowych. Następnie na ich bazie nauczysz się, jak rozwijać aplikacje mobilne z użyciem React Native. Przygotowane problemy, inspirowane kryptografią, finansami, technikami śledczymi i grami komputerowymi, pozwolą ci zapoznać się z różnorodnymi językami programowania, rozwiniesz także znajomość JavaScript i paradygmatów, architektury aplikacji oraz UI w JSX i React Native. Kulminacją kursu jest projekt końcowy, w którym zaimplementujesz aplikację wg własnego projektu.

Program składa się z 2 kursów. By ukończyć go bezpłatnie, zapisz się na każdy z nich osobno:

- CS50's Introduction to Computer Science

- CS50's Mobile App Development with React Native

Długość kursu: 2–4 miesiące / 178–317 godzin
Cena kursu: bezpłatny
Koszt certyfikatu: $162 (program) / $90 (1 kurs)

11. Data Science, Harvard University

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów data science w branży, środowiskach akademickich i instytucjach rządowych gwałtownie rośnie. Program HarvardX Data Science wyposaży cię w niezbędną bazę wiedzy i umiejętności przydatne, by podejmować wyzwania związane z analizą rzeczywistych danych. Program obejmuje pojęcia takie, jak: prawdopodobieństwo, inferencja, regresja i machine learning oraz pozwala rozwinąć niezbędne umiejętności: programowanie w R, gromadzenie danych w dplyr, wizualizację danych z użyciem ggplot2, organizacje plików w Unix/Linux, kontrolę wersji w git i Github oraz obsługę RStudio.

W programie zetkniesz się z interesującymi case studies oraz konkretnymi pytaniami, na które odpowiesz poprzez analizę danych. Przykłady case studies: Trends in World Health and Economics, US Crime Rates, The Financial Crisis of 2007-2008, Election Forecasting, Building a Baseball Team, Movie Recommendation Systems.

Program składa się z 9 kursów. By ukończyć go bezpłatnie, zapisz się na każdy z nich osobno:

- Data Science: R Basics

- Data Science: Visualization

- Data Science: Probability

- Data Science: Inference and Modeling

- Data Science: Productivity Tools

- Data Science: Wrangling

- Data Science: Linear Regression

- Data Science: Machine Learning

- Data Science: Capstone

Długość kursu: 2–4 miesiące / 102–184 godziny
Cena kursu: bezpłatny
Koszt certyfikatu: $442 (program) / $49–99 (1 kurs)

12. Introduction to C#, Microsoft

Naucz się podstaw programowania w C#, jednym z najpopularniejszych języków, używanym do rozwoju oprogramowania na platformę Microsoft, ale także systemy: Linux, Android i iOS.

Ilość używanych obecnie języków programowania jest ogromna. Wybór języka dla siebie, może być motywowany wieloma czynnikami: sposobem uczenia się, wymaganiami na stanowisku pracy, cechami platformy etc. Ten kurs wprowadzi cię w podstawy języka C# i programowanie w .NET. Znajomość C# może otworzyć przed tobą wiele możliwości, zapewnić solidny fundament do nauki programowania obiektowego i zachęcić cię do nauki innych języków.

Długość kursu: 2–4 miesiące (3-5 godzin tygodniowo)
Cena kursu: bezpłatny
Koszt certyfikatu: $99

13. Introduction to C++, Microsoft

C++ to uniwersalny język programowania wspierający wiele modeli, jak programowanie obiektowe lub programowanie uogólnione. Jego głównym celem jest uproszczenie procesu tworzenia niezawodnych programów. Znając C++, stworzysz aplikacje, które będą działać na wielu platformach i systemach: Windows, Linux, Unix, Mac OS X, a nawet Raspberry Pi lub Arduino. Nauczysz się składni C++, podstaw języka i tworzenia funkcji.

Długość kursu: 4 tygodnie (3-5 godzin tygodniowo)
Cena kursu: bezpłatny
Koszt certyfikatu: $99

W DataArt również stawiamy na ciągłe rozszerzanie i pogłębianie umiejętności specjalistów. Właśnie dlatego stworzyliśmy wewnętrzny system szkoleń - DataArt EDU. Nasi eksperci rozwinęli ponad 80 kursów dotyczących zróżnicowanych technologii i obszarów, które można eksplorować samodzielnie, sprawdzając się za pomocą zadań testowych. Nasze programy powstały w odpowiedzi na technologiczne potrzeby DataArt i skupiają się na rozwijaniu konkretnych umiejętności. Wszystkie kursy są darmowe dla członków naszego zespołu i można korzystać z nich w wolnym czasie lub pomiędzy projektami.