5 książek dla DevOpsów

12 maja
Eugen Maly, DevOps Engineer, DataArt
5 książek dla DevOpsów
Ogólne założenia, nurtujące pytania, pouczające historie, a nawet zwariowana fabuła czekają na zainteresowanych, którzy sięgną po pozycje wybrane przez Eugene’a Maly, DevOps Engineera z DataArt. Jeśli chcesz zanurzyć się w technologii DevOps, a przy okazji poćwiczyć angielski, są to dla ciebie pozycje obowiązkowe.

The Phoenix Project: A Novel About IT, DevOps, and Helping Your Business Win

Książka The Phoenix Project to pozycja przede wszystkim dla osób, którzy pracują w branży lub są zainteresowani DevOpsem. Najbardziej spodoba się tym, którzy przy okazji przepadają za historiami sukcesu ludzi lub wielkich korporacji. Zebrano w niej bowiem wiele koncepcji i teorii, które są przydatne w zarządzaniu zespołami IT.

Fabuła książki skupia się wokół dwóch walczących za sobą klanów: deweloperów oraz specjalistów, którzy mają różne cele. Ironia polega na tym, że strony nie mogą grać w tej samej drużynie, jednak walka ze sobą przysparza im dodatkowych problemów. Jeśli bohater książki nie rozwiąże ich problemów, wszyscy stracą pracę. Czy załoga zostanie na pokładzie i czy metody naszego bohatera przypadną wszystkim do gustu? Przekonacie się w książce.

Historia jest wyjątkowo barwnym przykładem, jak motywować zespoły i koordynować ich prace. Oczywiście, nie znajdziemy w niej szczegółowych opisów rozwiązania problemów, ale mnóstwo argumentów za współczesnym podejściem do DevOps. To ciekawa historia, jak zorganizować prace nad tworzeniem oprogramowania oraz jego późniejszym wsparciem w sposób stabilny i przewidywalny.

DevOps book

Effective DevOps: Building a Culture of Collaboration, Affinity, and Tooling at Scale

Książka o kulturze DevOps oraz o tym jak ją rozwijać, pracując z różnymi ludźmi. Nie jest stricte techniczna, ale skupia się na innym aspekcie zagadnienia. Zdaniem jej autorów, w DevOps nie tyle chodzi o narzędzie, co o ludzi, którzy z nim pracują.

W książce znajdziemy nowe sposoby rozwoju relacji z kolegami, klientami oraz biznesem. Zawiera wiele pytań, odpowiedzi oraz historii, które przybliżą czytelników do kultury DevOps.

DevOps book

The DevOps 2.0 Toolkit: Automating the Continuous Deployment Pipeline with Containerized Microservices

The DevOps 2.0 Toolkit to z kolei dobry punkt, żeby rozpocząć swoją przygodę z DevOps. Autor przedstawia listę technologii oraz sposoby ich zastosowania w praktyce: Docker, mikroserwisy, CI/CD, blue-green deployment. Rozdziały są niezależne jeden od drugiego, każdy z nich tłumaczy, dlaczego została wykorzystana wybrana dana architektura (i/lub technologia/stack), zawiera także przykłady kodu. W pewnym sensie, ta pozycja jest serią workshopów. Z całości wyłania się silny podtekst: automatyzuj wszystko, co się da.

Biorąc pod uwagę, że książka trafiła na półki już w 2016 roku, niektóre przykłady mogą być obecnie nieaktualne. Warto więc skorygować wiedzę z książki ze swoim własnym doświadczeniem.

DevOps book

Continuous Delivery: Reliable Software Releases through Build, Test, and Deployment Automation

Książka opowiada o filozofii continuous delivery oraz porusza ważne zagadnienia:

 • czemu służy configuration management?
 • które strategie testowania wykorzystywać: E2E test, smoke tests, czy też inne rodzaje automatyzowanych testów?
 • jak skonfigurować potok wdrażania (pipelines) dla ciągłej dostawy aplikacji (blue – green/canary deployment)?
 • czy jest potrzebny monitoring wydajności (logi, systemów ostrzegania)?

Uwaga. Pozycja powstała ponad dziesięć lat temu. Łatwo zauważyć, że część narzędzi oraz technologii się postarzała, ale pomysły i zasady są nadal aktualne. Książka służy jako wspaniały zasób, żeby zacząć swoją przygodę z DevOps/Continuous Delivery lub odświeżyć wiedzę na temat podstawowych koncepcji.

DevOps book

The DevOps Handbook: How to Create World-Class Agility, Reliability, and Security in Technology Organizations

Co należy robić z technologią DevOps oraz które firmy ją wykorzystują? W The DevOps Handbook znajdziecie doświadczenie Google, Capital One, Target, Netflix oraz Etsy jak kultura oraz praktyka wpływają na wyniki biznesu.

Książka zawiera wiele dobrych praktyk:

 • Dostarczanie kodu z repozytorium do środowiska produkcyjnego
 • Testowanie automatyczne
 • Zbieranie metryk i dzienników (logów)
 • Wykrywanie problemów
 • Przywracanie po usterce, eliminacje wąskich gardeł
 • Jak przekonać do poprawek zespół kierowniczy
 • Jak sprowokować zmiany w organizacjach, w których zmiany nie są potrzebne.

Pozycja zwiera mnóstwo przykładów prawdziwych problemów. Znajdziemy w niej też opisy, w jaki sposób ludzie radzili sobie z nimi – co dokładnie zrobili, jakie decyzje podjęli i czy ostatecznie mieli rację.

DevOps book