5 książek o ekologii, które przeczytasz po angielsku

28 maja
5 książek o ekologii, które przeczytasz po angielsku
O ekologii i filozofii zero waste od kilku lat mówi się i pisze bardzo wiele. Niezależnie od tego, na jakim etapie dbania o siebie i otoczenie jesteś, warto jest sięgnąć po literaturę, która tłumaczy trend eko i podpowiada, jak w prosty sposób wprowadzić w swoją codzienność zmiany, które ostatecznie bardzo ułatwiają życie. A skoro ma być pożytecznie i użytecznie, czemu więc nie zajrzeć do książek w języku angielskim, dzięki czemu przy okazji podszlifujesz umiejętności językowe?

Prezentujemy 5 książek, które stanowią absolutny must-have ekologicznej biblioteczki. A jako ważny dodatek, do listy dorzuciliśmy również kilka pozycji w języku polskim, które dowodzą, że autorzy z naszego kraju również mają wiele do powiedzenia w tym temacie. Oto nasze propozycje.

1. Zero Waste Home, Bea Johnson

Autorka od 2008 roku prowadzi swój dom według zasad zero waste. W oparciu o własne doświadczenia stworzyła bardzo spójną i rozsądną lekturę, która pokazuje, jak istotne jest przemyślenie ilości odpadów, jakie produkujemy na co dzień i dążenie do bycia przyjaznym planecie. Nie jest to proces błyskawiczny, ale wykonalny. Bea opowiada m. in. o jedzeniu i gotowaniu, czystości w domu oraz porządkach, garderobie i roli ekologii w wychowaniu dzieci. Książka została przetłumaczona na aż 25 języków!

2. Life-Changing Magic of Tidying, Marie Kondo

Czy jedna książka jest w stanie zmienić twoje życie? Prawdopodobnie nie, ale na pewno skłoni cię do przemyślenia nawyków i tak najlepiej ją potraktować. Marie Kondo, przez wielu uważana za autorytet w dziedzinie minimalizmu i sposobów porządkowania przestrzeni, a jej metoda jest nazywana KonMari. Zasada jest prosta - jeśli posprzątasz wokół siebie raz, porządek zapanuje na zawsze. Autorka doczekała się się nawet serialu na Netfliksie - “Tidying Up with Marie Kondo”. Lektura może okazać się przydatna wszystkim tym, którzy z natury są zbieraczami i mają skłonność do gromadzenia rzeczy. Sprawdzić skuteczność polecanych metod można w tylko jeden sposób - podjąć wyzwanie.

3. The Wondrous Workings of Planet Earth, Rachel Ignotofsky

Lektura książki autorstwa Rachel Ignotofsky powinna być prawdziwą gratką dla tych, którzy mają w sobie żyłkę badacza i lubią poznawać zasady funkcjonowania Ziemi z bliska. Autorka stworzyła przewodnik, dzięki któremu dowiesz się, jak funkcjonują duże i małe ekosystemy na naszej planecie, jakie organizmy zamieszkują Ziemię oraz dowiesz się wiele na temat różnorodności biologicznej. A wszystko to w lekkiej, przystępnej formie, z rysunkami i infografikami.

4. The More of Less: Finding the Life You Want Under Everything You Own, Joshua Becker

Jeśli intryguje cię minimalizm, zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję. Dzięki niej dowiesz się, jakie korzyści płyną ze zmniejszenia liczby posiadanych rzeczy oraz nauczysz się świadomie wybierać, czego naprawdę potrzebujesz. Może brzmi to abstrakcyjnie, ale według autora zdecydowanie pomaga wpuścić trochę powietrza do własnej przestrzeni i lepiej się zorganizować.

5. The Year of Less, Cait Flanders

Podobnie, jak autorzy poprzednich pozycji, Cait Flanders bazuje swoją książkę na własnych doświadczeniach. Autorka w pewnym momencie swojego życia poczuła, że jest zbyt mocno wciągnięta w konsumpcjonizm, a rzeczy, które masowo kupuje wcale nie podnoszą jej poziomu szczęścia. Postanowiła więc przeprowadzić na sobie nie lada eksperyment - przez rok powstrzymać się od zakupów. Z książki dowiesz się, czego nauczyło ją to wyzwanie.

Ekologiczna biblioteczka w języku polskim: Na temat ekologii, minimalizmu i życia bez odpadów wiele mają do powiedzenia autorzy z naszego kraju. Lektury, które naszym zdaniem warto wprowadzić do domowej biblioteczki to: vademecum życia przyjaznego planecie autorstwa Kasi Wągrowskiej, prowadzącej blog Ograniczam się - “Życie zero waste”, w którym znajdziesz sporo praktycznych porad i przepisów na, m.in. domowej roboty środki czyszczące; przewodnik po bezodpadkowej kuchni napisany przez Sylwię Majcher, współautorkę bloga kuchniawformie.pl - “Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”, podsuwający wiele zaskakujących patentów na wykorzystanie składników, które często niesłusznie lądują w koszu oraz “Eko w wielkim mieście” autorstwa Ewy Kozioł (zielonyzagonek.pl), która podpowiada, jak pokochać prostotę, wprowadzić w życie zmiany, które nie kosztują wiele, a nawet pozwolą powiększyć odrobinę domowy budżet.