7 usług, które ułatwiają poprawne pisanie po angielsku

7 usług, które ułatwiają poprawne pisanie po angielsku
Praca w międzynarodowych projektach nierozerwalnie wiąże się z komunikacją w języku obcym, również tą pisemną. Dzielimy się listą 7 narzędzi, dzięki którym twoje e-maile, artykuły lub CV będą napisane poprawnie. Używając ich upewnisz się, że właściwie dobierasz słowa, stosujesz poprawną interpunkcję i czasy gramatyczne.

1. Grammarly

Usługa została uruchomiona już 10 lat temu (!). Obecnie na co dzień korzysta z niej ponad 20 milionów ludzi. Grammarly można zainstalować bezpłatnie na komputerze, w urządzeniu mobilnym z systemem iOS lub Android, Microsoft Office w systemie Windows lub jako rozszerzenie dla Google Chrome, Firefox, Safari i Edge.

Darmowa wersja Grammarly koryguje błędy błędy związane z użyciem słownictwa i czasów, usuwa powtarzające się słowa i dodatkowe przecinki, przypomina o zastosowaniu myślników i apostrofów we właściwych miejscach, skraca zdania i definiuje poprawny ton wypowiedzi. W płatnej, która jest dostępna od 11.66 USD miesięcznie, znajdziesz także rekomendacje synonimów, pomoc w osiągnięciu przejrzystości i czytelności tekstów. Dzięki temu wszystko, co piszesz będzie różnorodne i dostosowane do odbiorcy.

2. Ginger

To rozszerzenie przeglądarki Chrome i Safari, które pomaga poprawiać błędy gramatyczne, sprawdzać znaczenie nieznanych słów i tłumaczyć teksty na 40 języków.

Wersję płatną można wykupić od $ 6.6 (przy subskrypcji na 2 lata) do $ 20.97 miesięcznie:

  • Aplikację można zainstalować na urządzeniu mobilnym, komputerze lub w pakiecie Microsoft Office.
  • Oferuje edycję tekstu w czasie rzeczywistym z korygowaniem wszystkich możliwych błędów.
  • Dostępna jest także funkcja parafrazowania zdań tak, aby wszystkie słowa i wyrażenia odpowiadały jednemu stylowi, a cały tekst był bardziej czytelny.
  • Usługa obejmuje również tłumaczenie na 60 języków.

3. Hemingway Editor

Inspiracją dla tego rozwiązania był zwięzły styl amerykańskiego pisarza. Usługa jest dostępna online i pomaga pozbyć się niepotrzebnych słów, poprawić spójność i łatwość odbioru tekstu. Skopiuj i wklej fragment tekstu do witryny (lub od razu wpisz go tam) i zobacz, jakie kolory pojawiły się w tekście:

  • Żółty - zdanie jest zbyt długie i trudne do przeczytania.
  • Czerwony - zbyt skomplikowane zdanie.
  • Fioletowy - zbyt długie lub pretensjonalne słowo, które można zastąpić innym z proponowanej listy synonimów.
  • Zielony - zbędna strona bierna.
  • Niebieski — nadmiar przysłówków i zwrotów osłabiających wymowę tekstu.
  • Za 19,99 USD możesz kupić edytor tekstu offline dla komputera z systemem Windows lub macOS z tymi samymi funkcjami. Edytor umożliwia również publikowanie tekstów bezpośrednio w Wordpress lub Medium i eksportowanie ich do .docx lub .pdf z możliwością wyróżnienia rekomendacji dla autora tekstu (jeśli recenzujesz tekst innej osoby).

4. Virtual Writing Tutor

Strona sprawdza gramatykę, pisownię i interpunkcję, zlicza liczbę słów w tekście, parafrazuje zdania i wybiera najodpowiedniejsze słowa. Możesz tu nawet pracować nad angielską wymową, ćwiczyć pisanie i znajdować błędy w interaktywnej grze. Wszystkie funkcje są dostępne bezpłatnie.

5. OnlineCorrection

Idealne narzędzie dla tych, którzy nie chcą się rejestrować i instalować niczego w przeglądarce, na komputerze lub w telefonie. Po prostu wklej swój tekst na stronie. Serwis wyróżni kolorami błędy ortograficzne, gramatyczne i stylistyczne. Sprawdź, dlaczego popełniasz dany błąd i jak można go naprawić - wystarczy przesunąć kursor. Na stronie dostępna jest weryfikacja pięciu różnych wariantów języka angielskiego: brytyjskiego, amerykańskiego, australijskiego, nowozelandzkiego i południowoafrykańskiego.

6. Sentence Checker

Prosta i minimalistyczna strona sprawdza gramatykę i pisownię, podkreśla błędy i podpowiada poprawną pisownię. Możesz tutaj sprawdzić angielski w sześciu różnych wariantach.

7. Microsoft Office

Dobrze znane i dość niezawodne wbudowane narzędzie do sprawdzania gramatyki i interpunkcji w tekście również pomaga skutecznie komunikować się w obcym języku. Usługa podkreśla błędne i powtarzające się słowa, błędy interpunkcyjne i błędną kolejność słów w zdaniu. Oferuje sugestie poprawnej pisowni, słownik synonimów i możliwość rozszerzania bazy leksykalnej poprzez dodawanie nowych, nieznanych słów.

Wbudowane sprawdzanie gramatyki znajduje się także w Dokumentach Google, na niektórych stronach internetowych i w portalach społecznościowych. Liczba witryn oferujących takie narzędzia stale rośnie. Pisanie z błędami może niedługo stać się niezłym wyzwaniem - i bardzo dobrze!