8 kursów online na temat prywatności i ochrony danych

8 kursów online na temat prywatności i ochrony danych
W ramach Privacy Weeks DataArt zebraliśmy wybór kursów online dotyczących prywatności, stworzonych przez IBM i kilka uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, Szkocji i Australii. Przydadzą się każdemu, kto chce wiedzieć, jak dbać o poufność danych, komu można powierzyć swoje dane osobowe (i jakie), a komu nie powinno się, a jednocześnie odświeżyć słownictwo w języku angielskim. Kursy są bezpłatne. 5 kursów oferuje nawet bezpłatny certyfikat, który można dodać do CV i LinkedIn, jeśli ukończysz kurs w ciągu 7 dni, w przeciwnym razie zostanie naliczona opłata.

Data Privacy Fundamentals - Northeastern University

Czas trwania: 9,5 godziny

Certyfikat: bezpłatny, jeśli ukończysz kurs w ciągu 7 dni

Ten kurs ma na celu przedstawienie problemu prywatności danych szerokiemu gronu odbiorców i pomaga każdemu uczestnikowi zobaczyć, w jaki sposób prywatność danych ewoluowała jako ważny problem dla organizacji publicznych i prywatnych, a także osób fizycznych. Na tym kursie posłuchasz ekspertów w dziedzinie prawa i technologii oraz praktyków, którzy codziennie mają do czynienia z problemami dotyczącymi prywatności danych. Kurs obejmuje przegląd teorii prywatności i prywatności danych w kontekście mediów społecznościowych i sztucznej inteligencji. Zbadane są również kwestie prywatności danych w dziennikarstwie, nadzorze, nowych technologiach, takich jak rozpoznawanie twarzy i biometria.

Data Privacy for Information Architecture  - IBM

Czas trwania: 10 godzin

Certyfikat: bezpłatny, jeśli ukończysz kurs w ciągu 7 dni

Prywatność danych kontroluje sposób gromadzenia, wykorzystywania, udostępniania i usuwania informacji zgodnie z polityką prywatności  lub zewnętrznymi przepisami i regulacjami. Na tym kursie dowiesz się, czym jest prywatność danych, jak zidentyfikować i zrozumieć typowe cele w zakresie ochrony danych i prywatności, które może mieć przedsiębiorstwo, oraz jak wybrać podejście do ochrony danych. Zdobędziesz doświadczenie w wielu mechanizmach i praktykach ochrony danych oraz nauczysz się, jak rozwijać zestaw narzędzi do ochrony danych. Trzonem dyskusji będzie metoda IBM DataFirst.

Digital Footprint - The University of Edinburgh

Czas trwania: 9,5 godziny

Certyfikat: bezpłatny, jeśli ukończysz kurs w ciągu 7 dni

Co byśmy znaleźli, gdybyśmy cię wygooglowali? Poruszając się po świecie online, cały czas zostawiamy ślady: konta w mediach społecznościowych, otagowane zdjęcia, dane zawodowe, komentarze i teksty, ale także wiele innych śladów, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Na tym kursie posłuchasz ekspertów i będziesz mieć okazję zbadać i zastanowić się nad własnymi ścieżkami online, aby zrozumieć, dlaczego twój cyfrowy ślad jest ważny. Pod koniec tego kursu będziesz w stanie upewnić się, że twój cyfrowy jest taki, jak chcesz, niezależnie od tego, czy chcesz ograniczyć swoją widoczność  w Internecie, czy też postawić na bardziej skuteczną i wpływową obecność w sieci.

Wiretaps to Big Data: Privacy and Surveillance
in the Age of Interconnection

- Cornell University

Czas trwania: 9 tygodni, 3-4 godziny tygodniowo

Certyfikat: 49 $

W jaki sposób technologia mobilna umożliwia masowy nadzór? Czy użytkownicy mają prawo sprzeciwić się inwigilacji? Czy wiesz, że metadane gromadzone przez sieć komórkową wiele mówią o jej użytkownikach? Na tym kursie poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania, badając powiązane problemy z monitorowaniem sieci WiFi i Internetu. Zagadnienia poruszane na tym kursie znajdują się na pograniczu technologii sieciowej, prawa i socjologii i będą przemawiać do wszystkich zainteresowanych technicznymi, politycznymi i moralnymi zagadnieniami związanymi z korzystaniem z sieci informacyjnych.

Tematy zawarte w kursie:

  • Podstawowa funkcja sieci telefonii komórkowej, WiFi i innych technologii sieciowych.
  • Rodzaje kryptografii stosowane do zabezpieczania sieci tradycyjnych i bezprzewodowych.
  • Ewolucja praw w zakresie prywatności i wpływ stosowania złożonych i wydajnych technologii do gromadzenia danych osobowych osób, korporacji, rynków i społeczeństw.
  • Współczesny nadzór i decyzje/przepisy dotyczące bezpieczeństwa.
  • Jak stosować etyczne myślenie i osąd w szerokim zakresie sytuacji związanych z prywatnością i nadzorem.

Cybersecurity Compliance
and System Administration
- IBM

Czas trwania: 9 tygodni, 3-4 godziny tygodniowo

Certyfikat: 149 USD

W tym kursie posłuchasz specjalistów IBM Cybersecurity, którzy podzielą się swoją wiedzą z zakresu wspierania niektórych z największych organizacji na świecie. Wiedza zdobyta na tym kursie ma kluczowe znaczenie dla każdej roli w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, którą chciałbyś zdobyć lub rozwinąć w swojej organizacji.

Poznasz:

  • Podstawowe komendy do administrowania użytkownikami i serwerami w zakresie bezpieczeństwa informacji.
  • Kluczowe wymagania dotyczące prywatności i ochrony danych w RODO.
  • Pojęcia dotyczące bezpieczeństwa punktów końcowych i zarządzania poprawkami.
  • Dogłębne umiejętności w zakresie kryptografii i szyfrowania, aby zrozumieć, jak te pojęcia wpływają na oprogramowanie w firmie.

Artificial Intelligence Privacy and Convenience - LearnQuest

Czas trwania: 6,5 godziny

Certyfikat: bezpłatny, jeśli ukończysz kurs w ciągu 7 dni

Na tym kursie poznasz podstawowe pojęcia związane z bezpieczeństwem i prywatnością projektów opartych o ML oraz dowiesz się, jak chronić użytkowników przed naruszeniami prywatności podczas tworzenia modeli predykcyjnych. Otrzymasz odpowiedzi na ważne pytania dotyczące tego, w jaki sposób firmy wdrażają algorytmy i jaki ma to wpływ na prywatność i przejrzystość użytkowników teraz i w przyszłości.

Cybersecurity and Privacy in the IoT - Curtin University

Czas trwania: 5 tygodni, 4-6 godzin tygodniowo

Certyfikat: 199 USD

Wraz z rozwojem Internetu rzeczy (IoT) rośnie liczba obaw i problemów związanych z prywatnością i bezpieczeństwem. Ważne jest, by zrozumieć potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa i wiedzieć, jak najlepiej je złagodzić. Na tym kursie dowiesz się więcej o kwestiach bezpieczeństwa i prywatności w środowiskach IoT, oprogramowaniu i sprzęcie oraz aplikacjach IoT dla przemysłu. Poznasz zagrożenia organizacyjne, jakie stwarzają sieci IoT, słabe punkty urządzeń IoT oraz społeczne i komercyjne konsekwencje popularności IoT.

Bezpieczeństwo, prywatność i zgodność
danych opieki zdrowotnej

od Johnsa Hopkinsa

Czas trwania: 6,5 godziny

Certyfikat: bezpłatny, jeśli ukończysz kurs w ciągu 7 dni

Za zachowanie prywatności i bezpieczeństwa danych odpowiada każdy, w tym personel wsparcia IT. Jako specjalista ds. wsparcia IT w obszarze zdrowia będziesz pracować z różnymi źródłami i elementami danych, które są wykorzystywane w opiece zdrowotnej. Ważne jest, aby rozumieć podstawowy język dotyczących ochrony danych w obszarze opieki zdrowotnej i rozpoznawać wrażliwy charakter chronionych informacji dotyczących zdwoeia. Dowiesz się o zagrożeniach związanych z naruszeniami bezpieczeństwa, oprogramowaniem ransomware i phishingiem, niektórymi kluczowymi prawami i przepisami dotyczącymi opieki zdrowotnej oraz o znaczeniu ich przestrzegania.