AI for Beginners: bezpłatne kursy od IBM, Harvard University i innych

22 października 2020
AI for Beginners: bezpłatne kursy od IBM, Harvard University i innych
Czy sztuczna inteligencja może przewyższyć ludzki umysł? A może już go to zrobiła? Kiedy roboty zajmą się wszystkimi nieprzyjemnymi rzeczami lub po prostu zastąpią nas w pracy? W końcu - skąd się wzięła sztuczna inteligencja i jak to działa? Te pytania są znane każdej osobie zajmującej się IT.

Jeśli nie jesteś specjalistą od sztucznej inteligencji, te bezpłatne kursy pomogą ci jasno odpowiedzieć nawet na najbardziej wymagające pytania przyjaciół i rodziny. Oczywiście kursy pomogą również tym, którzy myślą o sztucznej inteligencji w swoich przyszłych projektach. Możesz wysłać linki do wszystkich, którzy chcą zapoznać się z zagadnieniem lub po prostu poprawić angielski - nie tylko programiści są w stanie zrozumieć materiał.

Podzieliliśmy listę kursów na trzy części: podstawy AI, AI dla biznesu i medycyny, AI i big data. Zajęcia zawarte w części trzeciej koncentrują się na etycznych aspektach wykorzystania sztucznej inteligencji.

PODSTAWY AI

AI Foundation for Each od IBM

Czas trwania: 3 miesiące, 2 godziny tygodniowo

Certyfikat + sprawdzenie zadań: 39 $ miesięcznie / 399 $ rocznie (subskrypcja Coursera)

Niezależnie od tego, czy jesteś dyrektorem, liderem, specjalistą z branży, badaczem czy studentem - zrozumienie sztucznej inteligencji, jej wpływu i potencjału transformacyjnego dla twojej organizacji i naszego społeczeństwa ma ogromne znaczenie. Ta specjalizacja jest przeznaczona dla osób z niewielkim doświadczeniem w sztucznej inteligencji lub bez niego, niezależnie od tego, czy mają podstawy technologiczne, czy nie, i nie wymaga żadnych umiejętności programistycznych. Została zaprojektowana, aby zapewnić dokładne zrozumienie tego, czym jest sztuczna inteligencja, jej zastosowania i przypadki użycia w różnych branżach.

Zapisz się na kurs iI:

 • Dowiedz się, czym jest sztuczna inteligencja, jej zastosowania i przypadki użycia oraz jak zmienia nasze życie.
 • Naucz się wyjaśniać terminy, takie jak uczenie maszynowe, uczenie głębokie i sieci neuronowe.
 • Opisz kilka kwestii i obaw etycznych dotyczących sztucznej inteligencji.
 • Poznaj porady ekspertów dotyczące uczenia się i rozpoczynania kariery w AI.
 • Przeprowadż praktyczne interakcje z kilkoma środowiskami i aplikacjami AI oraz zbudujesz i wdrożysz chatbota obsługującego sztuczną inteligencję na stronie internetowej.

Specjalizacja obejmuje 3 kursy:

 1. Wprowadzenie do sztucznej inteligencji (AI)
 1. Pierwsze kroki ze sztuczną inteligencją przy użyciu IBM Watson
 1. Tworzenie chatbotów zasilanych sztuczną inteligencją bez programowania

Aby uzyskać bezpłatny dostęp do teorii i zadań (bez sprawdzania), przejdź do strony każdego kursu, kliknij „Register for free” i wybierz opcję „Audit” u dołu wyskakującego okienka.

CS50's Introduction to Artificial Intelligence with Python od Harvard University

Czas trwania: 7 tygodni, 10–30 godzin tygodniowo

Certyfikat: 199 USD

Ten kurs stworzony na Uniwersytecie Harvarda pozwoli ci zrobić pierwszy krok w kierunku rozwiązania ważnych rzeczywistych problemów i zabezpieczenia swojej kariery na przyszłość.

Kurs bada koncepcje i algorytmy leżące u podstaw nowoczesnej sztucznej inteligencji, zagłębiając się w idee, które dają początek technologiom, takim jak silniki gier, rozpoznawanie pisma ręcznego i tłumaczenie maszynowe. Pod koniec kursu studenci zdobywają doświadczenie w bibliotekach do uczenia maszynowego, a także znajomość zasad sztucznej inteligencji, które umożliwiają im projektowanie własnych inteligentnych systemów.

Artificial Intelligence (AI) od Columbia University

Czas trwania: 7 tygodni, 10–30 godzin tygodniowo

Certyfikat: 249 $

Ten kurs zapewnia wiedzę na temat podstawowych technik budowania inteligentnych systemów komputerowych oraz zrozumienie, w jaki sposób sztuczna inteligencja jest stosowana do rozwiązania konkretnych problemów. Dowiesz się o: historii sztucznej inteligencji, agentach inteligentnych, reprezentacjach problemów state-space, niedoinformowanym i heurystycznym wyszukiwaniu, agentach logicznych i problemach z ograniczeniami.

Doświadczenie zdobędziesz, budując podstawowy agent wyszukiwania. Wyszukiwanie adwersarialne zostanie zgłębione poprzez stworzenie gry, a wprowadzenie do uczenia maszynowego obejmie pracę nad regresją liniową.

SZTUCZNA INTELIGENCJA W BIZNESIE, MEDYCYNIE I PRZEMYŚLE

AI Foundation for Business od IBM

Czas trwania: 2 miesiące, 3 godziny tygodniowo

Certyfikat + sprawdzenie zadań: 39 $ miesięcznie / 399 $ rocznie (subskrypcja Coursera)

Inna specjalizacja od IBM wyjaśnia i opisuje ogólne obszary zainteresowania liderów biznesu rozważających rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji dla wyzwań biznesowych.

Specjalizacja obejmuje 3 kursy:

 1. Wprowadzenie do sztucznej inteligencji (AI) - biznesowe podsumowanie technologii i podstawowych pojęć w AI.
 1. Co to jest Data Science? - technologie i koncepcje w nauce o danych.
 1. Drabina sztucznej inteligencji: struktura wdrażania sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwie - zrozumienie pracy i procesów niezbędnych do pomyślnego wdrożenia rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

Aby uzyskać bezpłatny dostęp do teorii i zadań (bez sprawdzania), przejdź do strony każdego kursu, kliknij „Register for free” i wybierz opcję „Audit” u dołu wyskakującego okienka.

AI in Healthcare z Uniwersytetu Stanforda

Czas trwania: 3 miesiące, 2 godziny tygodniowo

Certyfikat + sprawdzenie zadań: 39 $ miesięcznie / 399 $ rocznie (subskrypcja Coursera)

Sztuczna inteligencja może radykalnie branżę opieki zdrowotnej. Jest w stanie analizować dane dotyczące wizyt pacjentów w klinice, przepisanych leków, testów laboratoryjnych i wykonanych procedur. W ramach tej specjalizacji poznasz obecne i przyszłe zastosowania sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej w celu bezpiecznego i etycznego wprowadzenia technologii sztucznej inteligencji do klinik. Ta specjalizacja jest przeznaczona zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak i informatyków, oferując spostrzeżenia ułatwiające współpracę między dyscyplinami.

Specjalizacja obejmuje 3 kursy:

 1. Wprowadzenie do opieki zdrowotnej
 1. Wprowadzenie do danych klinicznych
 1. Podstawy uczenia maszynowego w opiece zdrowotnej
 1. Oceny zastosowań sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej
 1. AI w Healthcare Capstone

Aby uzyskać bezpłatny dostęp do teorii i zadań (bez sprawdzania), przejdź do strony każdego kursu, kliknij „Register for free” i wybierz opcję „Audit” u dołu wyskakującego okienka.

AI for everyone z deeplearning.ai

Czas trwania: 6,5 godziny

Certyfikat: 49 $

Andrew NG, współzałożyciel Coursera i adiunkt na Uniwersytecie Stanforda zaprasza na swój kurs wszystkich, którzy chcą, aby ich organizacja lepiej wykorzystywała sztuczną inteligencję. Chociaż kurs jest w dużej mierze nietechniczny, inżynierowie mogą go również wykorzystać, aby poznać biznesowe aspekty sztucznej inteligencji.

Zagadnienia zawarte w kursie:

 • Znaczenie wspólnej terminologii sztucznej inteligencji, w tym sieci neuronowych, uczenia maszynowego, głębokiego uczenia się i nauki o danych.
 • Co realistycznie AI może, a czego nie może zrobić.
 • Jak dostrzec możliwości zastosowania sztucznej inteligencji do problemów we własnej organizacji.
 • Jakie to uczucie tworzyć projekty uczenia maszynowego i nauki o danych.
 • Jak pracować z zespołem AI i budować strategię AI w Twojej firmie.
 • Jak poruszać się po dyskusjach etycznych i społecznych dotyczących sztucznej inteligencji.

Digital Skills: Artificial Intelligence od Accenture

Czas trwania: 3 tygodnie, 2 godziny tygodniowo

Certyfikat: bezpłatny

Kurs z międzynarodowych usług profesjonalnych firmy Accenture z bezpłatnym certyfikatem pokaże ci, jak sztuczna inteligencja może zmienić twoje codzienne życie i zmienić sposób, w jaki pracujesz.

Zapisz się na kurs i:

 • Opisz pochodzenie i pojawienie się sztucznej inteligencji.
 • Wyjaśnij związek między sztuczną inteligencją a automatyzacją.
 • Zastanów się nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w swoim własnym kontekście.
 • Zidentyfikuj kluczowe zmiany w miejscu pracy, na które wpływa sztuczna inteligencja.
 • Oceń wpływ, jaki zmiany w miejscu pracy mogą mieć na role i obowiązki.
 • Dowiedz się, jak zmieniła się relacja między sztuczną inteligencją a ludźmi.
 • Określ przyszłe umiejętności wymagane do pracy i interakcji z AI.
 • Stwórz plan działania, aby dostosować swoje umiejętności na przyszłość.

SZTUCZNA INTELIGENCJA I WIELKIE DANE: MITY, RZECZYWISTOŚĆ I ETYKA

Artificial Intelligence: Distinguishing Between Fact and Fiction od Coventry University

Czas trwania: 2 tygodnie, 3 godziny tygodniowo

Certyfikat: 74 $

Na tym dwutygodniowym kursie będziesz miał okazję zbadać sztuczną inteligencję, jej dzisiejsze postrzeganie oraz różnice między szumem, marketingiem a rzeczywistością sztucznej inteligencji. Dowiesz się również, jak John McCarthy ukuł termin „sztuczna inteligencja” oraz poznasz aktualny stan wiedzy, w tym produkcję i robotykę społeczną.

Jakie tematy omówisz? &nbsp

 • Korzenie sztucznej inteligencji.
 • Różne cechy ludzkiej inteligencji.
 • Prawa Asimova.
 • Twierdzenia i aktualna rzeczywistość sztucznej inteligencji.

Big Data, Artificial Intelligence i Ethics od University of California

Czas trwania: 11 godzin

Certyfikat + sprawdzenie zadań: 39 $ miesięcznie

Ten kurs zapewnia kontekst i doświadczenie z pierwszej ręki dotyczące dwóch głównych katalizatorów rewolucji w naukach obliczeniowych: big data i sztucznej inteligencji. Ponad 99% wszystkich informacji przekazywanych za pośrednictwem mediów cyfrowych i 98% światowej populacji korzysta z technologii, dzięki czemu ludzkość pozostawia imponujący ślad cyfrowy. Daje to niespotykane dotąd możliwości zrozumienia i kształtowania społeczeństwa.

Korzystanie z algorytmów, aby dowiedzieć się więcej o sobie w naturalny sposób prowadzi do pytań natury etycznej. Dowiesz się o etyce badań oraz o niektórych starych i nowych kwestiach, o których muszą pamiętać socjolodzy komputerowi. W ramach ćwiczeń praktycznych wykorzystasz sztuczną inteligencję IBM Watson do wydobycia osobowości ludzi z ich cyfrowych śladów tekstowych, a będziesz mógł doświadczyć potęgi i ograniczeń uczenia maszynowego, samodzielnie ucząc dwie maszyny od Google.

Mind and Machine od University of Colorado

Czas trwania: 3 miesiące, 2 godziny tygodniowo

Certyfikat + sprawdzenie zadań: 39 $ miesięcznie / 399 $ rocznie (subskrypcja Coursera)

Nasze zbiorowe rozumienie „umysłów” - zarówno biologicznych, jak i obliczeniowych - zostało zrewolucjonizowane w ciągu ostatniego półwiecza przez tematy pochodzące między innymi z takich dziedzin, jak psychologia poznawcza, uczenie maszynowe, neuronauka, psychologia ewolucyjna i teoria gier. Specjalizacja ta koncentruje się zarówno na szerszym „historycznym” łuku tych zmian, jak i na aktualnych kierunkach badawczych i kontrowersjach.

Podczas kursu:

 • Dowiesz się o zasadach kognitywistyki i jej osiągnięciach w badaniu ludzkiego umysłu i sztucznej inteligencji.
 • Zrozumiesz, gdzie przecinają się informatyka, psychologia i neurobiologia.
 • Zapoznasz się z testem Turinga, jego zadaniami i ograniczeniami.

Specjalizacja obejmuje 3 kursy:

 1. Czym jest „umysł”, a czym jest sztuczna inteligencja?
 1. Metody rozwiązywania problemów
 1. Wizja obliczeniowa
 1. Perspektywy interpersonalne, rozwojowe i ewolucyjne umysłu

Aby uzyskać bezpłatny dostęp do teorii i zadań (bez sprawdzania), przejdź do strony każdego kursu, kliknij „Register for free” i wybierz opcję „Audit” u dołu wyskakującego okienka.