AI i Data Science przeciw COVID-19

9 kwietnia
David Tossell (VP, DataArt)
AI i Data Science przeciw COVID-19
Technologia odgrywa istotną rolę w zwalczaniu epidemii koronawirusa (COVID-19), który został po raz pierwszy zidentyfikowany w grudniu 2019 r. Unikając wykorzystania technologii, jako chwytliwego hasła w nagłówkach, naukowcy i eksperci ds. zdrowia publicznego podjęli współpracę ze specjalistami zajmującymi się AI i data science. W jaki sposób technologia wspiera świat w walce z wirusem?

Identyfikacja potencjalnych ognisk epidemii

AI, machine learning, GIS i data mining zostały użyte przez autorytety w dziedzinie zdrowia publicznego do śledzenia przemieszczania się osób z “ground zero” w chińskiej prowincji Hubei. Techniki takie, jak analiza informacji o ruchu lotniczym posłużyły do prognozowania, gdzie COVID-19 może pojawić się w niedalekiej przyszłości. Firmy, w tym Bluedot, użyły AI do przewidywania ognisk epidemii na podstawie zróżnicowanych danych źródłowych. Dane uzyskane przez BlueDot zostały następnie wykorzystane przez urzędników ds. zdrowia publicznego do podjęcia odpowiednich działań zapobiegawczych i skoncentrowania zasobów tam, gdzie najprawdopodobniej będą potrzebne.

Szukanie leku przeciw COVID-19

Chociaż nie ma jeszcze leku dedykowanego COVID-19, kilka środków przeciwwirusowych stosowanych w leczeniu Eboli i HIV dało obiecujące rezultaty. Insilico Medicine wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia leków i rozwoju biomarkerów. Technologia Insilico oparta na sztucznej inteligencji analizuje COVID-19 na poziomie molekularnym i dostarcza badaczom informacji zwrotnych na temat cząsteczek, które mogą mieć zdolność zwalczania wirusa. Tego rodzaju technologie są jednymi z najlepiej rokujących narzędzi w zakresie ostatecznej identyfikacji metod leczenia i opracowania szczepionek.

Ocena ryzyka ekspozycji na wirus

W ostatnich latach chatboty typu „symptom-checker” stały się dość powszechne. Wykorzystują one uczenie maszynowe do ciągłej adaptacji  w oparciu o stale napływające dane. Wyzwanie polega na tym, że w przypadku nowych infekcji, takich jak jak COVID-19, modele również muszą zostać początkowo przeszkolone z użyciem danych wejściowych. Wobec braku obszernych danych na temat COVID-19, aplikacje sprawdzające objawy, takie jak Your.MD, korzystały więc ze schematów decyzyjnych do oceny ryzyka zachorowania. W miarę pojawiania się nowych artykułów w recenzowanych czasopismach naukowych modele te stają się coraz bardziej złożone.

Śledzenie ruchu w rejonach wysokiego ryzyka

W Chinach wszystkie procesy i wszyscy obywatele podlegają ścisłemu monitorowaniu. Państwo gromadzi dane dotyczące postów w sieciach społecznościowych, zakupów w Internecie, geolokalizacji i przebywania w miejscach publicznych za pośrednictwem systemów rozpoznawania twarzy. Nie usprawiedliwiając oczywiście takiej totalnej kontroli, zauważyłem, że kiedy wybuchła epidemia COVID-19, Chiny były w stanie wykorzystać wszystkie te dane w praktyce. Za pomocą aplikacji „Close Contact Detector” użytkownicy mogą ocenić, jak blisko byli w kontakcie ze zidentyfikowanymi nosicielami wirusa i czy są narażeni na wysokie ryzyko infekcji. Chiński rząd rozpowszechnia tę usługę, w ramach popularnych chińskich aplikacji - Alipay, WeChat i QQ.