Amerykańskie i brytyjskie kino na świąteczny czas i do nauki angielskiego

Amerykańskie i brytyjskie kino na świąteczny czas i do nauki angielskiego
Planowaliśmy rozkręcić świąteczny nastrój pisząc, jakie świąteczne filmy oglądają osoby z naszych teamów w Argentynie, Armenii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Polsce i USA. Okazało się jednak, że we wszystkich tych krajach gusta się pokrywają - rządzą “Kevin sam w domu” i „To właśnie miłość. Dlatego po prostu stworzyliśmy listę najpopularniejszych amerykańskich i brytyjskich filmów świąteczno-noworocznych, na której każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet jeśli widzieliście już większość z tych filmów - nie szkodzi! Warto przypomnieć je sobie, oglądając je tym razem w oryginalnej wersji językowej, powinno być to łatwe i przyjemne.

AMERYKAŃSKIE FILMY ŚWIĄTECZNE

1. Home alone (1990)

Niekwestionowanym liderem wszelkiego rodzaju rankingów filmów bożonarodzeniowych on - Kevin. Plotka głosi, że jeśli nie obejrzysz Home Alone, nowy rok nie nadejdzie, uważajcie na to. Nie mamy wątpliwości, że widzieliście to już co najmniej 20 razy. I proponujemy powtórzyć to raz jeszcze, tym razem bez lektora.

2. Nightmare before Christmas (1993)

Niepowtarzalny animowany musical Tima Burtona przedstawia inną, ciemniejszą stronę Bożego Narodzenia. Jack Skellington, król Halloweentown tak mocno zaraził się bożonarodzeniową radosną atmosferą, że porwał Świętego Mikołaja, aby zająć jego miejsce. Co z tego wyszło, jakie prezenty na święta otrzymały dzieci i czy mamy tu szczęśliwe zakończenie - sprawdź, obowiązkowo po angielsku!

3. It’s a Wonderful Life (1964)

Świąteczny klasyk w amerykańskim kinie, It's a Wonderful Life, nominowany do 5 Oscarów i Złotego Globu dla najlepszego reżysera (Frank Capra). George jest zmuszony pożegnać się ze swoim podróżniczym marzeniem, aby zarobić na życie dla swojej rodziny. Ale nawet tutaj ścigają go ciągłe niepowodzenia. Na krótko przed świętami postanawia popełnić samobójstwo, ale z pomocą spieszy mu anioł stróż.

4. Elf (2003)

Jako dziecko Buddy wszedł do worka Świętego Mikołaja i wylądował na Biegunie Północnym. Tam został adoptowany przez jednego z elfów, ale adoptowany syn urósł podejrzanie duży jak na elfie standardy. Dowiedziawszy się prawdy, główny bohater jedzie do Nowego Jorku w poszukiwaniu swojej prawdziwej rodziny i oczywiście przeżywa zabawne i ekscytujące przygody.

5. New Year’s Eve (2011)

Halle Berry, Jon Bon Jovi, Robert De Niro, Zac Efron, Ashton Kutcher, Sarah Jessica Parker, Michelle Pfeiffer, Til Schweiger, Hilary Swank i inne gwiazdy w kilku historiach, które wydarzyły się w Nowym Jorku w okresie Bożego Narodzenia. Atmosfera świętowania, spełniania marzeń i oczekiwania na cud w romantycznej komedii autora „Walentynek” Garry'ego Marshalla.

BRYTYJSKIE FILMY ŚWIĄTECZNE

1. Love Actually (2003)

Dziesięć historii miłosnych z Wigilii w najpopularniejszym filmie Wielkiej Brytanii. Najlepsi angielscy aktorzy (Hugh Grant, Colin Firth, Alan Rickman, Bill Nighy, Liam Neeson, Emma Thompson, Keira Knightley i inni) oraz modelowa wymowa brytyjska. Każdy, kto wystarczająco dobrze zna angielski, uwielbia oglądać Love Actually w oryginale. Warto spróbować, zarówno dla uroczych słodko-gorzkich historii, jak i pięknego języka!

2. A Christmas Carol (2009)

Istnieje około 50 filmowych adaptacji mrocznej “Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Jedna z ostatnich, kreskówka A Christmas Carol, powstała w USA. Główną rolę i role czterech świątecznych duchów dubbingował Jim Carrey, który umiejętnie przedstawił brytyjski akcent. A wszystkie inne postacie to brytyjscy aktorzy. Ten film jest więc idealny dla osób zainteresowanych klasyczną wymową.

3. Nativity! (2009)

Martin Freeman, najbardziej znany z ról w trylogii Hobbita, Sherlocku BBC and Love Actually, ma swoją własną komedię bożonarodzeniową. Niespełniony aktor, nauczyciel w podstawówce, chce wystawić najlepsze przedstawienie bożonarodzeniowe, aby jego uczniowie mogli pokonać rywali z prywatnej szkoły. I marzy o tym, by przy pomocy tej produkcji zostać zauważonym przez hollywoodzkiego producenta.

4. Bridget Jones’ Diary (2001)

Nie chodzi o to, że Dziennik Bridget Jones jest filmem bożonarodzeniowym, ale… zaczyna się w okresie świątecznym. Poza tym wszyscy Brytyjczycy (i my!) uwielbiają oglądać tę produkcję w grudniu do pary z Love Actually. Jak wiele razy oglądaliście przygody Bridget? Powtórzcie to po angielsku.

Bonus: Holiday (2006)

To “świąteczna wymiana” w wykonaniu aktorów kina brytyjskiego i angielskiego. Akcja rozgrywa się jednocześnie w Kalifornii, gdzie zostaje wysłana jedna z głównych bohaterek (w tej roli Kate Winslet) oraz w Londynie, gdzie druga z bohaterek spędza Święta Bożego Narodzenia (Cameron Diaz, nawiasem mówiąc, w towarzystwie samego Jude’a Law!). Amanda i Iris się na stronie do zamiany domów. Eksperymenty okazały się całkiem zabawne i romantyczne.