Angielski dla programistów – gdzie znaleźć materiały do nauki

23 października 2019
Angielski dla programistów – gdzie znaleźć materiały do nauki
Komunikacja z klientami i współpracownikami z innych krajów, dokumentacja projektowa, kursy i szkolenia online stworzone przez liderów z branży, najważniejsze pozycje książkowe dla programistów – to wszystko znajomości angielskiego.

Niedawno prezentowaliśmy listę 10 kanałów YT, które pozwalają szlifować umiejętności komunikacyjne. Warto również skupić się na języku technicznym – w artykule znajdziesz 15 serwisów i podcastów, dzięki którym odświeżysz i rozszerzysz swój zawodowy słownik.

Serwisy, dzięki którym poszerzysz zasób słownictwai doszlifujesz wiedzę gramatyczną

English4IT

Znajdziesz tu doskonały słownik podstawowych terminów związanych z IT, przeczytasz każde słowo, wysłuchasz przykładowego zdania i nauczysz się go. Za 8 USD miesięcznie możesz również zapisać się na kurs języka angielskiego dla programistów, obejmujący słownictwo, gramatykę i kluczowe umiejętności: słuchanie, pisanie i czytanie. W serwisie dostępnych jest 25 lekcji, w tym 3 darmowe – 1, 2 i 25.

TechTerms

Słownik najpopularniejszych terminów technicznych. Oprócz szczegółowego wyjaśnienia każdego terminu, znajdziesz tam również artykuły na związane z nim tematy. Serwis oferuje także interaktywne testy, dzięki którym sprawdzisz, co już umiesz.

ComputerLanguage

To zaawansowany słownik obejmujący ponad 25000 terminów związanych z IT i elektroniką wraz ze szczegółowymi definicjami. Słowa są ułożone alfabetycznie, łatwo więc wyszukać bezpośrednio dane hasła.

Blair English

Możesz tu poćwiczyć wiedzę w zakresie słownictwa. W serwisie znajdziesz również teksty i ćwiczenia – 8 zestawów na poziomie intermediate.

BusinessEnglishSite

Znajdziesz tu teksty z zakresu zarządzania projektami IT, SEO, Web Design, programowania, hostingu i wiele innych. Dodatkowo możesz szlifować znajomość słownictwa biznesowego i poćwiczyć komponowanie CV.

engVid

To prawdopodobnie najlepsza strona z tutorialami video w języku angielskim, oferująca prawie 1500 nagrań zrealizowanych przez profesjonalnych nauczycieli z Wielkiej Brytanii. Wybierz swój poziom znajomości języka i temat, ucz się nowych słów i wyrażeń. Pod każdym nagraniem video znajdziesz testy, które sprawdzą twoją wiedzę z poszczególnych lekcji. W sekcji „komentarze” możesz również zadawać pytania nauczycielom.

englishpage

Gramatyka na każdą okazję: czasy, przedimki, rzeczowniki odczasownikowe, bezokoliczniki, phrasal verbs i inne podchwytliwe gramatyczne niuanse. Na końcu każdej sekcji znajdziesz także przydatne ćwiczenia.

LEO network

Kolejny podręczny przewodnik po gramatyce angielskiej z ilustracjami, testami, grami, ćwiczeniami wymowy, forum i materiałami interaktywnymi. Całość dostępna jest za darmo.

Podcasty na temat programowania

Herding Code

W ciągu ostatnich 10 lat na stronie pojawiło się 230 odcinków. Obejmują one szeroki wybór tematów technologicznych, a do każdego odcinka dostępne są również napisy – dzięki temu niczego nie stracisz.

TalkPython

230 odcinków dla programujących w Pythonie. Kolejne części podcastu wychodzą w każdą środę.

NET Rocks!

To podcast dla programistów .NET. Odcinki wychodzą w czwartki, a jest ich już w sumie ponad 1600.

Arrested DevOps

Specjaliści DevOps także mają własny podcast, który wprowadzi cię w najlepsze praktyki i nauczy cię, jak lepiej zarządzać zespołem.

My JavaScript Story

Porady i nowinki ze świata JavaScript – dostępne są 124 odcinki w języku angielskim, nowości dodawane są w każdy wtorek.

iPhreaks

270+ odcinków dla programistów iOS.

Android Developers Backstage

121 odcinków dla specjalistów w zakresie systemu Android.

Podcasty dla programistów JS i iOS znajdziesz także na Devchat.tv. Materiały dla siebie znajdą również specjaliści Ruby, osoby zajmujące się bezpieczeństwem sieciowym i inni. Do dzieła!