Angular 101 i monady na IT talk JS 404 w Lublinie

Angular 101 i monady na IT talk JS 404 w Lublinie
Choć IT talk JS 404 nie obył się bez errorów (nazwa zobowiązuje!), wieczór zaliczamy do udanych. 4 kwietnia w sali klubowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w powietrzu wisiał JavaScript. Bohaterami spotkania byli: Dariusz Kalbarczyk (7n), który wystąpił z tematem Angular 101 oraz Maciej Sikora (DataArt), który opowiedział o interfejsach monadycznych i ich zastosowaniu w JS.

Angular 101, Dariusz Kalbarczyk (7n)

„Dlaczego Angular? Patrzę na rynek, który obserwuję od lat, rynek frontendowy. Generalnie jest tak, że dzień bez nowego frameworka jest dniem straconym. I to się nie zmieniło od lat, cały czas tak było. Pamiętam czasy, kiedy JS był bardzo niepopularny i uciekało się z pokoju, kiedy ktoś wypowiadał słowa „JavaScript”. Ogromnym problemem było, żeby doprowadzić do sytuacji, kiedy raz napisany program będzie działał na różnych przeglądarkach (2 albo 3, wiodących) i to była ogromna męczarnia. Ten język był również chaotyczny, on się trochę zmienia. I to jest coś nad czym się zastanawiam – dlaczego ludzie mimo tego, że to jest chaos z tego korzystają…” – co było dalej? Obejrzyjcie prezentację Darka:


Monadic Interfaces in JavaScript, Maciej Sikora (DataArt)

“Monada to jest monoid w kategorii endofunktorów. Nie będę wchodził głęboko w teorie kategorii, zapamiętajmy na początku, że jest to moja fraza startowa, od tego zaczynamy i to będę wyjaśniał. Mój temat to interfejsy monadyczne, ale ta monada tak mnie wciągnęła, że temat to realnie „monada”. Zacznijmy tak, jak zaczęliby Haskellowcy – monada to jest burrito...”. Dlaczego? Zobaczcie prezentację Maćka w całości:

Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do nas na IT talk JS 404, była moc!

Zdjecia z wydarzenia dostępne są  TUTAJ.

Do zobaczenia niebawem!