Bring forth the Holy Hand Grenade! Komunikacja wg Monty Pythona

7 listopada 2019
 Bring forth the Holy Hand Grenade! Komunikacja wg Monty Pythona
Grupa Monty Pythona wydała pierwszy odcinek Latającego Cyrku 50 lat temu (!), a pod koniec bieżącego roku minie 30 lat od rozpoczęcia rozwoju języka Python nazwanego na cześć komików. Właśnie z tej okazji prezentujemy wybrane przez nas cytaty, które wszyscy programujący w Pythonie powinni znać na pamięć. Zresztą - mogą się one przydać w codziennej komunikacji każdemu.
  1. Black Knight: Tis but a scratch.

   King Arthur: A scratch? Your arm’s off!

   Czarny Rycerz: To tylko zadrapanie.

   Król Artur: Zadrapanie? Nie masz ręki!

   Jeśli ktoś nazywa krytyczny bug drobnym niedociągnięciem, warto przypomnieć mu o zaciętym i upartym, ale niezbyt rozsądnym Czarnym Rycerzu. Jeśli został ci wskazany bug w systemie, cytat o zadrapaniu skutecznie rozbroi trudną sytuację!

  2. Brother Maynard — bring up the holy hand grenade!

   Bracie Maynard - przynieś nam Święty Granat Ręczny!

   Kiedy wszystkie inne metody zawodzą, czas najwyższy sięgnąć po ostateczność. Na przykład zagrać w tenisa albo zadzwonić po pomoc do genialnego kolegi. Jeszcze lepiej ogłosić w ten sposób swoje wejście do projektu... Nawiasem mówiąc, Święty Granat Ręczny z Antiochii („Monty Python i Święty Graal”) rozgościł się w klasycznych grach, choćby Duke Nukem lub Worms.

  3. Alright, but apart from the sanitation, the medicine, education, wine, public order, irrigation, roads, the fresh-water system, and public health, what have the Romans ever done for us?

   Dobrze, ale wyłączając sanityzację, medycynę, edukację, wino, porządek publiczny, nawadnianie, drogi, systemy wodociągowe i zdrowie publiczne, co właściwie zrobili dla nas Rzymianie?

   Ten cytat to podstępna broń przeciwko koledze nieustannie skarżącemu się na jakość zastanego kodu i sposób na uwolnienie się od stereotypowego biurowego marudy. Bohaterowie filmu “Żywot Briana” zadawali sobie podobne pytanie.

  4. Bedevere: What makes you think she is a witch?

   Peasant: She turned me into a newt.

   Bedevere: A newt?

   Peasant: Well, I got better.

   Bedevere: Dlaczego myślisz, że jest czarownicą?

   Chłop: Zamieniła mnie w traszkę.

   Bedevere: Traszkę?

   Chłop: Przeszło mi…

   Zdarza się, że twoja własna logika zaprowadzi cię do ślepego zaułka i nie będzie odwrotu. Dobrze w takiej sytuacji trafić na kogoś racjonalnego, kto w prosty sposób wskaże ci twój błąd, dokładnie jak Król Bevedere. Ok, do ideału brakuje mu wiele, ale nie można zaprzeczyć, że się stara!

  5. Our King? Well, I didn't vote for you!!

   Nasz Król? Nie głosowałem na ciebie!!!

   Postępowi chłopi znają swoje prawa i nie lubią, kiedy są one łamane. Cytat przyda się w sytuacji, kiedy wszystkie inne środki okazują się nieskuteczne, a walczyć trzeba.

  6. Help, I'm being oppressed. Come and see the violence inherent in the system.

   Pomocy, jestem represjonowany. Przyjdźcie, zobaczcie systemową przemoc!

   Przegrałeś z kolegą w FIFA albo Mortal Kombat? Walcz o siebie, wezwij na pomoc innych - pokaż, że nie będziesz tolerować takiego traktowania, cytując chłopa-demokratę (“Monty Python i Święty Graal). Działa niezawodnie również w innych sytuacjach, w których należy podkreślać swoje prawa.

  7. But kids were different in them days…They didn’t have their heads filled with all this Cartesian Dualism!

   Ale dzieci w tamtych czasach były inne… Ich głowy nie były napchane tym całym dualizmem kartezjańskim!

   Wszyscy uwielbiają krytykować młode pokolenie, bohaterowie Monty Pythona także. Kiedy następnym razem przy kawie wywiąże się dyskusja o dzisiejszej młodzieży, wyciągnij z rękawa ten cytat, pasuje jak ulał.

  8. Nobody expects Spanish Inquisition!

   Nikt nie spodziewa się hiszpańskiej Inkwizycji!

   Trudno nie zgodzić się z tym, że bugi są odrobinę jak hiszpańska inkwizycja, pojawiają się znikąd, w najmniej odpowiednim momencie i nikt się ich nie spodziewa. Umiejętność robienia niespodzianek, wzbudzanie niepokoju i bezwzględność powinna być oficjalnie wpisana na listę ich supermocy. Cytat z “Latającego Cyrku” może nie rozwiąże twoich problemów, ale pamięć o Inkwizycji może pomóc ci zebrać się w sobie podczas spotkania z bugami.

  9. One day, lad, all this will be yours.

   What, the curtains?

   Któregoś dnia, chłopcze, to wszystko będzie twoje.

   Co, zasłony?

   Czasami trudno dostrzec szerszą perspektywę, zwłaszcza jeśli mamy zwyczaj celowego skupiania się tylko na tym, co mamy pod nosem (zupełnie jak książę ze “Świętego Graala”). Za pomocą tego cytatu można z należytą delikatnością zwrócić komuś uwagę. A potem być doświadczonym kolegą, który spojrzy na sytuację całościowo.

  10. This parrot is no more! It has ceased to be! It’s expired and gone to meet its maker! This is a late parrot! It’s a stiff! Bereft of life, it rests in peace! If you hadn’t nailed it to the perch, it would be pushing up the daisies! It’s run down the curtain and joined the choir invisible! This is an ex-parrot!

   Tej papugi już nie ma pośród żywych! Przestała istnieć! Odeszła na spotkanie ze swoim stwórcą! To martwa papuga! Sztywniak! Życie z niej uleciało, spoczywa w spokoju! Gdyby nie przybił jej pan do grzędy, nie wąchałaby kwiatków od spodu! Kopnęła w kalendarz i śpiewa teraz w anielskim chórze! To ex-papuga!

   Wszyscy byliśmy w tym miejscu - czasami trudno przyznać się do tego, że coś ewidentnie nie działa. Ten cytat to doskonała broń, kiedy przeciwnik odrzuca wszystkie widoczne dowody. Następnym razem po prostu posłuż się… ex-papugą!