Czasami kompetencje techniczne nie wystarczą

Czasami kompetencje techniczne nie wystarczą
Już 8 grudnia w Lublinie odbędzie się konferencja IT NonStop: J-Santa poświęcona Javie, JVM i craftsmanship. Jedną z prelegentek wydarzenia jest Anna Skulimowska, która opowie o „miękkich” powinnościach programisty.

W krótkim wywiadzie zdradziła nam kilka szczegółów dotyczących jej prezentacji, początków w branży i realizowanych projektów.

Anna Skulimowska pracuje jako Java Software Engineer w Finanteq, trener InfoShare Academy. Zawodowo zajmuje się tworzeniem aplikacji opartych o JEE dla sektora finansowego. W pracy ceni: zgrany zespół, stosowanie dobrych praktyk programistycznych, przywiązywanie wagi do jakości oprogramowania oraz możliwość ciągłego rozwoju. Uważa, że jakość pracy zespołowej jest kluczem do efektywnego dostarczania rozwiązań dla klienta. Po godzinach gra w gry planszowe (szczególnie kooperacyjne) i majsterkuje w domu.

Opowiedz o sobie, o swoich początkach w branży. Jak wyglądało to kiedyś, co zmieniło się do teraz?

A.S.: Jak wiele osób rozpoczęłam pracę w trakcie studiowania. Sądzę, że wtedy rynek był bardziej chłonny dla juniorów, teraz z roku na rok poprzeczka jest coraz wyżej. Drugą istotną zmianą jest rosnąca liczba konferencji. Jeszcze kilka lat temu mało było spotkań branżowych w Lublinie, na szczęście teraz się to zmienia.

Jaki projekt z realizowanych do tej pory możesz uznać za najciekawszy? Dlaczego?

A.S.: Dobrze zapamiętałam pierwszy projekt w jakim brałam udział - aplikacja mobilna dla banku z Kuwejtu. Wtedy wszystko dla mnie było nowe, a że bardzo lubię się uczyć to dobrze się w tym odnalazłam. Mogłam skonfrontować wiedzę teoretyczną i programy pisane na studiach z tym jak to wygląda w prawdziwym świecie. Jeśli chodzi o ciekawe projekty to zawsze dobrze wspominam te pisane od zera. Zawsze cieszę się, kiedy biorę udział w projektowaniu aplikacji i mogę uczyć się nowych technologii.

Jesteś w gronie prelegentów tegorocznej konferencji J-Santa. O czym opowiesz? Zdradź kilka szczegółów.

A.S.: Opowiem kilka historii o tym jak ważne jest rozwijanie umiejętności miękkich przez programistów. Czasami kompetencje techniczne nie wystarczą do tego, żeby projekt się powiódł. Pokażę przykłady jak można zwiększyć szanse zespołu na “dowiezienie” projektu.

Kto powinien pojawić się na Twojej prezentacji? Czego może się spodziewać?

A.S.: Zapraszam programistów, którzy uważają, że w naszym zawodzie wystarczą techniczne umiejętności. Możecie się spodziewać praktycznych rozwiązań typowych “miękkich” wyzwań, z którymi programiści mierzą się na co dzień.

Weź udział w J-Santa! Zarejestruj się TUTAJ