DataArt podsumowuje 2015 rok: najwyższy przychód w historii, globalna ekspansja i udoskonalenie oferty firmy

3 lutego 2016

Nowy Jork i Londyn – 3 lutego 2016 roku – Międzynarodowa firma konsultingowa DataArt, tworząca rozwiązania end-to-end dla klientów korporacyjnych w wybranych branżach, opublikowała wyniki swojej działalności w 2015 roku: rekordowy przychód w wysokości 71 milionów dolarów (wzrost o 31% w porównaniu z rokiem poprzednim), dalsza ekspansja na rynki Europy Zachodniej i ulepszona oferta usług.

W 2015 roku z usług firmy skorzystało 250 klientów oraz zanotowano znaczący wzrost liczby większych zleceniodawców (płatności na kwotę ponad miliona dolarów rocznie), którzy stanowią obecnie 43% całego portfela klientów. Dyrektor wykonawczy DataArt Alexei Miller powiedział: "Zaobserwowaliśmy istotny wzrost popytu na nasze usługi ze strony dużych przedsiębiorstw, które ufają nam i zlecają zarówno realizację projektów zakrojonych na szeroką skalę oraz wdrażanie skomplikowanych rozwiązań".

Odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na usługi firmy, DataArt otworzyła dwa nowe oddziały — w Monachium (Niemcy) i we Wrocławiu (Polska). Obecnie w 15 filiach firmy ulokowanych w ośmiu krajach świata pracuje ponad 1600 specjalistów. Dzięki wyjątkowej dynamice wzrostu DataArt znalazła się na liście najszybciej rozwijających się prywatnych przedsiębiorstw w amerykańskim rankingu Inc. 500|5000.

W ubiegłym roku firma uruchomiła system Managed Support Services. Jego głównym celem jest wsparcie projektów i utrzymanie systemów IT po wdrożeniu. Nowa usługa przyniosła klientom wiele korzyści i została przez nich pozytywnie przyjęta. Ponadto DataArt dokonała poważnych inwestycji w zakresie stabilnego funkcjonowania i ciągłości działania przedsiębiorstwa oraz dostosowania do istniejących standardów i wymogów bezpieczeństwa. Firma przechodzi obecnie certyfikację SOC 2, mając przy tym za sobą wdrożenie wielu standardów, które pozwalają bardziej skutecznie zarządzać operacjami powiązanymi z procesami korporacyjnymi.

Do rozwoju firmy przyczyniła się efektywna praca wielu departamentów. Dział opieki zdrowotnej oraz nauk przyrodniczych zanotował niesamowity, dwukrotny wzrost przychodów w porównaniu z ubiegłym rokiem, pozyskując kilkunastu nowych klientów. Wybitne projekty 2015 roku obejmują tworzenie oprogramowania do optymalizacji badań klinicznych, system sztucznej inteligencji wykorzystywany do opracowywania nowych leków oraz tworzenie szeregu aplikacji w kategorii "Fitness i Zdrowie".

Dział ds. finansowych nadal uzyskuje wysokie wyniki biznesowe, świadcząc usługi dla klientów z różnych rynków. W 2015 roku jego przychody wzrosły o 40%. Najwybitniejsze projekty minionego roku to rozbudowa wszystkich kluczowych systemów dla firmy zajmującej się przeprowadzaniem operacji walutowych, projektowanie i tworzenie głównych narzędzi analitycznych oraz procesów dla dużego przedsiębiorstwa finansowo-informacyjnego a także uczestnictwo w globalnym programie cyfryzacji wiodącego brytyjskiego banku. W ubiegłym roku DataArt dołączyła do inicjatywy AITEC Security Due Diligence Standard w branży zarządzania aktywami i zdobyła nagrodę "Best Regulatory Application" w ramach konkursu "2015 Data Management Review Awards". Pod koniec roku firma powołała nowego kierownika zespołu ds. finansowych, którym został Cliffa Moyce, specjalista w sektorze usług finansowych i rynków kapitałowych.

Dział ds. turystyki nadal kroczy ścieżką rozwoju, notując zwiększenie przychodu o 85% w porównaniu ze wskaźnikami 2014 roku i zdobywa ponad 20 nowych klientów. Ilość pracowników tego działu została zwiększona o połowę oraz powstały zespoły inżynierskie, pomagające klientom w określeniu i poprawnym opisaniu idealnych rozwiązań do wdrożenia. Ulepszono także ofertę usług technologicznych oraz konsultingowych. Będąc autoryzowanym deweloperem Sabre (Authorized Sabre Developer), firma DataArt uruchomiła IP-framework dla przedsiębiorstw zainteresowanych przyspieszeniem procesu tworzenia aplikacji za pomocą Sabre Red App.

Dział ds. mediów i rozrywki wprowadził strategiczne zmiany kadrowe i rozbudował trwałą platformę dla zwiększenia zespołu. Wśród istotnych projektów 2015 należy wymienić odtwarzacz wideo open source i aplikację Betting Prototype kompatybilne z urządzeniem Apple Watch i smart zegarkami Android, specjalnie dla branży gier.

W 2015 roku dział ds. IoT uzyskał stabilny wzrost przychodów. Zespół zdobył nowych, wybitnych klientów, działających w różnych branżach. W lutym DataArt rozpoczęła współpracę z firmą Canonical, sponsorem projektu Ubuntu, tworząc rozwiązania dla dużych zbiorów danych i Internetu rzeczy. Ponadto DataArt została partnerem technologicznym amerykańskiej firmy Texas Instruments i tym samym dołączyła do grona Microsoft i IBM.

"Cieszymy się, że możemy wdrażać innowacyjne rozwiązania. Ufa nam coraz więcej klientów korporacyjnych, którzy powierzają nam realizację kluczowych projektów technologicznych", – powiedział prezes DataArt Eugene Goland.

O DataArt:

DataArt jest firmą technologiczno-konsultingową tworzącą rozwiązania end-to-end, od koncepcji i strategii, do projektowania, wdrażania i wsparcia, pomagając klientom z branży usług finansowych, hotelarskich, opieki zdrowotnej, mediów i IoT w osiąganiu ich celów biznesowych. Zakorzeniona w głębokiej wiedzy specjalistycznej i technologicznej, DataArt projektuje nowe produkty, modernizuje systemy korporacyjne i oferuje usługi zarządzania tworzone przez wybitne zespoły programistów w USA, Wielkiej Brytanii, Europie Środkowej i Wschodniej oraz Ameryce Łacińskiej. Jako uznany lider w dziedzinie usług biznesowych i technologicznych, DataArt zdobyła zaufanie wielu wiodących światowych marek i najbardziej wymagających klientów w tym m.in. McGraw-Hill Financial, Coller Capital, BankingUp, Ocado, artnet, Betfair, SkyScanner, Collette Vacations, Booker and Charles River Laboratories.