Ekologia vs technologia: zadbaj o sprzęt

22 maja
Michał Urbanowicz, System Administrator
Ekologia vs technologia: zadbaj o sprzęt
Jesteśmy dosłownie przywiązani do naszych telefonów i nie jesteśmy w stanie pracować bez komputerów i wspierających akcesoriów. Wymiana elektroniki może być naprawdę bolesna dla portfela. Co więcej, elektrośmieci mają ogromny wpływ na planetę i trudno poddać je recyklingowi. Dlatego warto wziąć sobie do serca rady naszego administratora systemów, Michała Urbanowicza.

#1: Po pierwsze i najważniejsze, jeśli chcesz, by twój sprzęt miał dobre i długie życie, kupuj taki, który ma na nie szansę i można go zreperować. Można to sprawdzić na stronie iFixit. Punktacja obejmuje wiele czynników - modularność urządzenia, możliwość rozmontowania go za pomocą zwykłych narzędzi i wiele innych. Wybieraj to, co łatwo później utrzymać w dobrej kondycji.

#2: Jeśli twój laptop się przegrzewa, nie używaj chłodzących podkładek. To jakbyś reperował rurę za pomocą gumy do żucia. Zamiast tego wyczyść albo napraw system chłodzący komputera, by mógł działać prawidłowo bez zewnętrznej pomocy. W większości przypadków można poradzić sobie z tym samemu - mały projekt DYI na weekend.

#3: Nie blokuj wentylacji w laptopie. Dotyczy to również wentylacji spodem - jest równie ważna, bo pobiera chłodne powietrze.

#4: Instaluj wszystkie aktualizacje, przede wszystkim aktualizacje sterowników. Poprawiają one stabilność i wydajność systemu.

#5: Kiedy już zdarzy ci się zalanie urządzenia płynem, wyjmij baterię od razu i zanieś je do serwisu. Jeśli zdążysz przed rozpoczęciem procesu korozji, ogromnie zwiększysz szansę na uratowanie sprzętu.

#6: Jeśli zauważysz problemy mechaniczne, jak ekran, którą trudniej podnieść, oddaj sprzęt szybko do naprawy, by elementy plastikowe nie popękały. Wymiana drobnych części jest zdecydowanie tańsza niż radzenie sobie z dalszymi uszkodzeniami.

#7: W przypadku telefonów ważne jest, by dbać o baterię każdego dnia. Apple oferuje Low Power Mode w iPhonach i iPadach, a Android obejmuje tryb oszczędzania baterii. Te ustawienia obniżają wydajność telefonu, ale sprawiają przy tym, że będzie on dłużej działał.

#8: Jest wiele aplikacji i ustawień, które działają w naszych telefonach niepotrzebnie. Upewnij się, że są wyłączone, kiedy ich nie potrzebujesz - wibracja, powiadomienia push, autopobieranie, lokalizacja, etc.

#9: Pamiętaj o regularnym czyszczeniu powierzchni urządzeń za pomocą dedykowanych im środków.

#10: Kiedy nie masz co do czegoś pewności, nie naprawiaj tego samodzielnie! Zapytaj o poradę, obejrzyj tutorial na YouTube albo zapytaj zaprzyjaźnionego admina.

Zapamiętaj te rady, a na pewno wyciśniesz ze swoich urządzeń tyle, ile tylko jest możliwe.