Eugene Veselov: Lublin przyciąga innowacje technologiczne

19 lipca 2018
Eugene Veselov: Lublin przyciąga innowacje technologiczne
Eugene Veselov, Delivery Manager w DataArt, kieruje zespołem tworzącym innowacyjne rozwiązania technologiczne dla Ocado, jednego z liderów światowego rynku supermarketów online działającego na terenie Wielkiej Brytanii. Opowiedział nam o tym, jak wygląda współpraca z tak znaczącym klientem zagranicznym, jakie wyzwania podejmuje i w jakie zadania zaangażowany jest obecnie jego zespół.

Ocado to jeden z największych na świecie supermarketów online. W przeciwieństwie do większości dużych podmiotów oferujących produkty żywnościowe, Ocado nie posiada sieci sklepów stacjonarnych. Firma sprzedaje wszystkie towary za pośrednictwem strony internetowej i aplikacji mobilnych. Następnie dostarcza je z wysoce zautomatyzowanych magazynów, najbardziej zaawansowanych obiektów tego typu na świecie. Unikalne rozwiązania technologiczne używane przez Ocado są tworzone przez Ocado Technology, wewnętrzny dział obejmujący zespoły programistów opracowujące i wdrażające je na rzecz firmy oraz klientów Ocado Smart Platform.

Pracujesz jako Delivery Manager w projekcie realizowanym dla Ocado Technology, lidera w swoim segmencie rynku. Jak wygląda praca w tak wymagającym projekcie?

Szczerze mówiąc to, co robimy dla Ocado Technology nie powinno być nazywane po prostu „projektem”, to raczej długofalowa współpraca. Jestem częścią tego procesu od ponad 2 lat, ale właściwie rozwiązania technologiczne dla tego klienta tworzymy już od 7. Zbudowaliśmy unikalny model współpracy oparty na partnerskich zasadach, a z teamem Ocado Technology jesteśmy jednym, zgranym zespołem. Otrzymujemy zadanie, które jest związane z konkretną kwestią biznesową i opracowujemy rozwiązanie. To nie kodowanie dla pieniędzy, a raczej odpowiadanie na konkretne problemy we właściwy sposób.

Jakie rozwiązania stworzyliście do tej pory? Jak wyglądają wasze obecne zadania?

Do tej pory pracowaliśmy w kilkudziesięciu projektach dla Ocado i nadal rozszerzamy funkcjonalności niektórych z tych rozwiązań. Dla DataArt Ocado Technology to kluczowy klient. Byliśmy i jesteśmy zaangażowani w liczne zadania realizowane dla wielu departamentów po stronie klienta, które korespondują z różnymi celami biznesowymi.

Przykłady opracowanych w ramach naszej współpracy rozwiązań można mnożyć: zajmowaliśmy się wsparciem i modernizacją systemu do konsolidacji danych sprzedażowych i raportowania, modyfikowaliśmy i wspieraliśmy moduły do przetwarzania płatności, pracowaliśmy nad systemem do rejestrowania liczby godzin pracy i wynagrodzeń pracowników, przeprowadziliśmy test penetracyjny szacujący poziom bezpieczeństwa oprogramowania i serwisów internetowych, tworzyliśmy bazę do przechowywania systemów dla klientów (Ocado oferuje swoje usługi innym firmom o podobnym profilu). Zrobiliśmy wiele, a wszystkie wymienione rozwiązania gwarantują użytkownikom płynne funkcjonowanie systemów.

Ocado Technology zatrudnia ponad 1200 developerów w zespołach opracowujących wspomniane rozwiązania technologiczne. Co wyróżnia lubelski team na tle specjalistów z innych krajów?

Kultura Ocado Technology kładzie nacisk na autonomię zespołów, które są obdarzane dużym zaufaniem. Lubelski team został wielokrotnie doceniony przez Ocado Technology z powodu samodzielności, motywacji i ambicji. Zawsze dostarczamy rozwiązania na czas, jesteśmy komunikatywni i elastycznie podchodzimy do wyzwań technologicznych. Współpraca z klientem, który wyprzedza globalne trendy inwestując w najnowocześniejsze technologie – AI, big data czy rozwiązania w chmurze - wymaga otwartości i chęci rozwoju. Nasi specjaliści wiele razy pokazali, że są w stanie dotrzymać kroku klientowi. Właśnie dlatego zakres naszej współpracy rozszerza się i możemy z radością obserwować jak nasz zespół rozwija się i powiększa.

Jakie korzyści ze współpracy z tak zaawansowanym technologicznie klientem dostrzegają na co dzień członkowie teamu? Co cenią najbardziej?

Jak wspomniałem, nasza współpraca z Ocado Technology opiera się w dużej mierze na poszukiwaniu efektywnych rozwiązań konkretnych problemów, mamy więc ogromne pole do rozwoju i podnoszenia kwalifikacji. Wspólnie z Ocado Technology przez lata udało nam się wypracować stabilne i racjonalne podejście do zarządzania projektem, oparte o metodyki Agile. Liczy się u nas nieszablonowe myślenie i podążanie za innowacjami, a to zaleta dla tych, którzy nie lubią stać w miejscu. Specjaliści, którzy cenią sobie możliwość sprawdzenia, jak wyniki ich pracy funkcjonują w warunkach rzeczywistych, doceniają również możliwość wglądu w działanie systemu produkcyjnego. Oczywistą zaletą jest także nieustanne uczenie się i praca z ciekawymi, nowoczesnymi technologiami.

Obecnie, w związku z dynamicznym rozwojem współpracy z Ocado, poszukujemy programistów Java do naszego zespołu w Lublinie.

Szczegóły dotyczące aktualnych ofert pracy >>> OFERTY PRACY - JAVA