Infotainment – systemy przyszłości

16 kwietnia 2019
Igor Ilunin
Infotainment – systemy przyszłości
„Samochód przyszłości będzie jeszcze bardziej przypominał smartfon na kołach niż obecne pojazdy. Będzie autonomiczny, sterowany cyfrowo, a jednym z jego dodatkowych zadań będzie dostarczanie nam rozrywki” – Michael Todd, Globalny Szef ds. Innowacji w Henkel Adhesive Technologies.

Wyobraź sobie: wsiadasz do samochodu i mówisz „proszę cieplej”. Temperatura w aucie wzrasta, a Ty mówisz dokąd chcesz jechać i zaczynasz sprawdzać pocztę na jednym z kilku ekranów, podczas gdy samochód opuszcza podjazd twojego domu. Patrzysz na listę spotkań w danym dniu na innym ekranie po czym decydujesz się na relaks przy oglądaniu filmu w technologii high-definition w drodze do pracy. Oglądasz film przez 10 minut, zapadasz w krótką drzemkę, po czym wysiadasz przy wejściu do biura, a samochód sam parkuje.

Czy nie brzmi to ciekawiej niż twoja obecna droga do pracy?

Mimo, że jeszcze tak nie jest, ten futurystyczny pojazd opisany powyżej może być dostępny wcześniej niż myślisz.

Producenci samochodów już pokazali prototypy pojazdów wyposażone w duże systemy infotainment wbudowane w deskę rozdzielczą – nawet w sufit – co daje nam pewne pojęcie o możliwościach kolejnej fali projektów aut. Od momentu, kiedy samochody staną się autonomiczne, kierowcy będą pasażerami, dzięki czemu będą mogli zajmować się innymi rzeczami podczas podróży.

Wielu ekspertów uważa, że wnętrza samochodów niebawem zaczną przypominać kokpity samolotów. Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i treści rozrywkowych na wielu ekranach i oczekiwanie, że samochody zapewnią takie same możliwości, jest naturalne.

W pojazdach autonomicznych dane i grafiki infotainment nie będą ograniczone do niewielkich ekranów, lecz będą wyświetlane na wieloelementowym wyświetlaczu oraz na przedniej szybie pojazdu. „Kokpit” przyszłości będzie w stanie zapewnić szeroki zakres funkcjonalności, takich jak opisywanie otoczenia samochodu oraz tego, co jest przed nim, diagnostyki pojazdu. Zaoferuje także wiele więcej zaawansowanych funkcji.

Ogólnie, przyszłe systemy infotainment będą bardzo intuicyjne, z możliwością dopasowania do potrzeb użytkownika. Zamiast ograniczenia do określonych komend, ludzie będą mogli mówić swobodnie, komunikując się z oprogramowaniem sztucznej inteligencji (AI, artificial intelligence) pełniącym funkcję wirtualnego asystenta osobistego, tak jak podczas innych rozmów. Niektórzy producenci samochodów wprowadzą interfejsy AI w nowych modelach już w przyszłym roku, zapewniając wysokiej klasy możliwości systemów infotainment, które będą rozwijanie w przyszłości.

Przy kluczowym znaczeniu personalizacji dla kolejnej fali projektowania systemów infotainment, stosowane ekrany będą połączeniem ekranów cyfrowych, Internetu rzeczy, sterowania głosem, sterowania gestami i Bluetooth, w pełni zintegrowanym ze smartfonami w celu zapewnienia bezbłędnego funkcjonowania. Od rzeczywistości rozszerzonej (AR, augmented reality), wyświetlania map lub innych danych, do wirtualnego asystenta osobistego z poszerzonymi możliwościami, systemy infotainment dokonają w nadchodzącym czasie ogromnego skoku w przód. I jesteśmy na to gotowi!