Joana Socrates: “Kiedyś programiści byli wyizolowaną grupą”

Joana Socrates: “Kiedyś programiści byli wyizolowaną grupą”
O początkach kariery w branży IT, zawodowych wyborach i interesujących projektach opowiada Joana Socrates (Ocado Technology), prelegentka tegorocznej konferencji IT NonStop: J-Santa, która odbędzie się 30 listopada w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Joana Socrates jest inżynierem oprogramowania w firmie Ocado Technology, pracuje z nieustannie rozwijającymi się innowacyjnymi technologiami. Posiada tytuł doktora w dziedzinie architektury i inżynierii komputerowej. Obecnie mieszka w Barcelonie. Od 2011 roku rozwija oprogramowanie w Javie, poznając jej blaski i cienie (ale, jak mówi, nigdy nie przestała jej kochać!). Poprosiliśmy, by opowiedziała nam o swoich zawodowych początkach, wyborach i projektach i zapowiedziała swoje wystąpienie. 

Opowiedz o sobie, o swoich początkach w branży. Jak wyglądało to kiedyś, co zmieniło się do teraz?

Myślę, że jednym z najciekawszych aspektów dzisiejszej branży IT jest ogromna społeczność programistów wymieniających się wiedzą online i podczas konferencji i meetupów. Kiedyś programiści byli wyizolowaną grupą obracającą się we własnym świecie pełnym bugów i awarii. Rozwijająca się w ramach programistycznej społeczności współpraca, ciągły cykl “stania na ramionach gigantów” sprawia, że technologia rozwija się coraz szybciej.

Dlaczego Java? Co skłoniło cię do wyboru tego języka?

Java jest powszechnie stosowanym językiem w branży, dzięki temu regularnie pojawiają się nowe narzędzia, frameworki i rozwiązania jej dedykowane. Nieustająca różnorodność nowych technologii do opanowania przekonuje ludzi, którzy lubią stale podejmować nowe wyzwania. Osobiście uważam, że to uzależniające ;)

Jaki projekt z realizowanych do tej pory możesz uznać za najciekawszy? Dlaczego?

To trudne pytanie, ponieważ każda firma oferuje inne projekty oraz cały zestaw wyzwań i technologii, z którymi można pracować. Ta różnorodność zwiększa się w trakcie rozwoju kariery. Jeśli miałabym wybrać jeden projekt, byłby to ten, nad którym pracuję w Ocado Technology - aplikacja do robienia codziennych zakupów spożywczych online. Bez wdawania się w szczegóły projektu - lubię go za to, że mamy okazję używać najnowocześniejszych technologii i narzędzi w środowisku opartym o współpracę.

Jesteś w gronie prelegentów tegorocznej konferencji J-Santa. O czym opowiesz? Zdradź proszę kilka szczegółów.

Opowiem o wydajności kluczowych funkcji Java 8: wyrażenia Lambda  i Stream API. To funkcje niosące ze sobą wiele korzyści dla kodu, zwłaszcza w kontekście jego czytelności i wielokrotnego użycia. Wielu programistów nie wie jednak, w jaki sposób są one implementowane pod maską, ani jak działają w aplikacjach. Podczas mojej prezentacji pokażę wybrane kluczowe aspekty wyrażeń Lambda i strumieni oraz wyniki analizy porównawczej oceniającej te pojęcia.

Kto powinien pojawić się na Twojej prezentacji? Czego może się spodziewać?

Kieruję moją prezentację do osób, które znają funkcje Javy 8 i są zainteresowani poznaniem sposób na ich efektywne użycie. Spodziewajcie się testu wydajnościowego porównującego alternatywne podejścia.

Weź udział w J-Santa! Zarejestruj się tutaj