Kanały YouTube do nauki Javy

24 lutego
Kanały YouTube do nauki Javy
Każdy, dosłownie każdy, kto pisze kod w Javie albo zastanawia się nad nauką tego języka, powinien na naszej liście znaleźć coś dla siebie. Wybraliśmy kilka kanałów YT, które pomagają uczyć się Javy od zera (niektórzy twierdzą nawet, że w 30 minut!) lub rozszerzyć umiejętności.

Większość kanałów jest prowadzona w języku angielskim, będą dodatkowo przydatne dla tych, którzy chcą szlifować umiejętności językowe.

1. Java Brains

Kanał ma ponad 35 tysięcy subskrybentów uczących się Javy i JavaScriptu. Treści są przeznaczone dla osób na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym. Znajdziesz tam, na przykład eleganckie sposoby na rozwiązanie popularnych problemów. Wybierz playlistę i działaj.

2. Derek Banas

Wspominaliśmy już o kanale Dereka w tekście o nauce programowania. To doświadczony developer, który twierdzi, że jest w stanie nauczyć kogoś podstaw Javy w… 30 minut. Sprawdzisz to? Wśród materiałów znajdziesz Java Video Tutorial, Java Algorithms i wiele innych filmów poświęconych różnym technologiom. Warto tu zajrzeć.

3. Deegee U

Czym są Docker i mikroserwisy? Jak stworzyć repozytorium na Githubie lub projekt z użyciem Maven?

Odpowiedzi i instrukcje znajdziesz na kanale, który prowadzi DJ Spiess. Każda playlista to kompletny kurs programowania. Przy okazji, jeśli tematu, który Cię interesuje nie ma na kanale, możesz wysłać prośbę o zajęcie się nim do autora.

4. Slidenerd

Kolejny kanał, który już pojawiał się w naszych rekomendacjach. Materiały nauczą cię, jak myśleć jak programista, pisać kod oraz znajdować i naprawiać błędy, głównie w Javie. 150 lekcji w ramach dwóch playlist pomoże ci w kwestiach Java Applet i Java Unleashed.

5. Caleb Curry

Caleb kocha uczenie programowania i tłumaczenie trudnego materiału w prosty sposób. Na tym kanale znajdziesz zabawne lekcje video na różne technologiczne tematy, w tym 130 poświęconych Javie, podzielonych na 2 playlisty.

Bonus - polskie źródła do nauki Javy

Dodatkowym materiałem do nauki, który świetnie się sprawdza, zwłaszcza podczas poszerzania wiedzy na konkretne tematy są kanały społeczności technologicznych. Dwie grupy javowe aktywne w serwisie YouTube to Warsaw JUG oraz Toruń JUG. WJUG opublikował już ponad 50 nagrań ze spotkań, które znajdziesz tutaj. Toruński JUG ma na koncie podobną ilość utrwalonych prezentacji, zajrzyj na ich kanał, jest w czym wybierać. Dobrym pomysłem jest także regularne przeglądanie kanałów popularnych w kraju i na świecie konferencji poświęconych Javie i technologiom mieszanym, wtedy łatwiej być na bieżąco i zainspirować się do dalszej nauki.