Najpopularniejsze (i najgorsze) hasła - 10 trendów

Najpopularniejsze (i najgorsze) hasła - 10 trendów
Chociaż możemy założyć, że profesjonalni hakerzy mają swoje listy chętnie wybieranych haseł, dostępne są również publiczne informacje na temat najpopularniejszych, a przez to najgorszych kluczy dostępu. SplashData co roku publikuje listę tych najsłabszych. Spójrzmy na logikę i mechanizmy za nimi stojące:

1. Tylko jeden znak

Takie podejście pokazuje całkowite zaniedbanie i oznacza, że twoja kreatywność osiąga poziomy poniżej zera.

Przykłady: 000000, 111111, 7777777 (serio, czy możecie sobie wyobrazić, że 111111 zajmuje 9. miejsce na liście najpopularniejszych haseł na rok 2019?).

Wybór F, Ж lub $ nadal nie pomaga.

2. Łatwe kombinacje klawiszy

Ta kategoria wymaga dodatkowego wysiłku ze strony palców od tej powyższej, ale nadal jest zbyt prosto. Musisz tylko “zagrać” na klawiaturze w łatwy do zapamiętania sposób.

Przykłady: qwerty, 123456 (i dłuższa wersja 123456789, wow!), !# $% ^ & * i 1q2w3e4r, które zapewniają większą złożoność.

W pewnym sensie jest to nawet bardziej oczywiste niż przypadek nr 1, prawda?

3. Hasło-hasło

Są to słowa związane z wprowadzeniem hasła i uzyskaniem dostępu.

Przykłady: password (i modyfikacja password1), admin, login i letmein. Na liście jednak nie ma „opensesame”!

Przepraszamy, password7 nadal nie jest dobrym pomysłem, podobnie jak dowolna kombinacja z liczbami powiązanymi z twoją datą urodzenia.

4. Sport

Co ciekawe, hasła związane z uprawianiem sportu są dość powszechne. Logicznie rzecz biorąc, używane częściej przez mężczyzn niż kobiety.

Przykłady: football, baseball

Zostaniesz zhakowany, jeśli użyjesz nazw klubów sportowych popularnych w twojej lokalizacji. Szczególnie w połączeniu z odpowiednimi datami: ani LewAndOwski1988, ani LegiaW1916 nie są dobrą kombinacją.

5. Uczucia

Chodzi tu głównie o miłość i zdradę.

Przykłady: iloveyou, loveme i trustno1

Nigdy nie zapominaj, że przestępcy mogą coś o tobie wiedzieć. Jeśli twoja wybranka ma na imię Anna, nie powinieneś używać hasła IloveAnna. Jeśli twój ex ma na imię George, lepiej zapomnij, jak się nazywał - każda ironiczna przepustka, taka jak HategeorGe, jest nadal przedmiotem łatwego hakowania.

6. Romantyczny

Romantyczne hasła zwykle ujawniają optymistyczny charakter użytkownika.

Przykłady: flower i sunshine

Musisz wybrać coś dziwnego, ale nigdy nie zapominaj, że hakerzy są bardziej geekowi niż ty. Widzieli wszystkie anime, o których kiedykolwiek słyszałeś (lub nie).

7. Literatura fantasy i postacie z gier

Zaskakujące jest, że nie ma na liście postaci z Gry o Tron!

Przykłady: dragon, princess, ninja lub batman

Hakerzy naprawdę mają czas i boty, by spróbować. Nawet tRoll nie jest właściwą drogą.

8. Zwierzęta

Chociaż psychologowie twierdzą, że imiona zwierząt domowych (tak samo jak dzieci) są używane jako hasła, popularne klucze dostępu nie zawierają po prostu słów “cat” and “dog”.

Przykłady: mustang, monkey

To hasło! Jeśli chcesz wykorzystać zwierzę, wypróbuj takie, którego nie lubisz. Nie to, którego nienawidzisz, a to, które cię nie obchodzi. Wombat? Manat? Lemur? Nie, wszyscy za nimi szaleją!

9. Nazwy własne

Możemy pospekulować, jakie - czy to jest nazwa użytkownika? Albo jego/jej sympatii? Albo syna? W każdym razie możesz zobaczyć najpopularniejsze poniżej:

Przykłady: michael, Charlie

Trudno w to uwierzyć, ale taka jest bolesna prawda.

10. Zgadnij

Czy możemy przewidzieć przyszłe trendy w hasłach? Ponieważ lista najgorszych haseł w ciągu ostatnich dziesięciu lat prawie nie uległa zmianie, można się spodziewać, że złe hasła będą w użyciu jeszcze długo. Jednak najnowocześniejszym trendem głoszonym przez psychologów jest używanie haseł związanych z pozytywnymi afirmacjami i celami.

Przykłady? Pomyśl, co chcesz osiągnąć i kim chcesz być.

Klawiatura się nie zmieni. Przyznaj się - byłoby to nie do zniesienia, gdyby się tak zdarzyło . Proszę, spróbuj rozłożyć palce. I działaj spontanicznie. Ale zapamiętaj, co robisz - tutaj chodzi o odpowiedzialność ;)