Opowiemy o testach kontraktowych

Opowiemy o testach kontraktowych
O zmianach w IT na przestrzeni lat, swoich początkach w branży oraz projektach, które są dla nich interesujące opowiedzieli nam Marcin Grzejszczak i Olga Maciaszek-Sharma. Oboje są prelegentami konferencji IT NonStop: J-Santa, która odbędzie się 8 grudnia w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Marcin Grzejszczak jest autorem książek "Mockito Instant" oraz "Mockito Cookbook", współtwórcą wideokursu "Applied Continuous Delivery Live Lessons" i współzałożycielem Warsaw Groovy User Group oraz Warsaw Cloud Native Meetup.

Olga Maciaszek-Sharma pracuje jako Starszy Inżynier w zespole Spring Cloud w Pivotalu. Programuje na co dzień w Javie i Groovym. Ma za sobą doświadczenie pracy zarówno przy nowoczesnych systemach opartych na mikroserwisach, jak i przy rozbudowanych systemach legacy. Poza implementacją procesów biznesowych, zajmowała się tworzeniem narzędzi nakierowanych na ulepszanie procesów CI/CD i konfiguracji nowych projektów. Olga jest też kontrybutorką wielu projektów OSS, m. in. Spring Cloud Contract, JFairy, Jenkins job DSL, Jenkins Pipeline Plugin, Jenkins Stash Pull Request Builder Plugin. Zanim zaczęła pracować jako programistka, pracowała jako Inżynier Jakości Oprogramowania, przede wszystkim przy automatyzacji testów.

Opowiedzcie o sobie, o swoich początkach w branży. Jak wyglądało to kiedyś, co z waszego punktu widzenia zmieniło się do teraz?

Marcin: Pierwszą pracę podjąłem za granicą, we Francji i czułem, że umiem wszystko. Byłem w stanie odpowiedzieć na każdy temat (informatyczny i nie tylko) i znałem każdy design pattern. Stan ten trwał krótko, bo do pierwszej rozmowy z kimś starszym stażem... Wtedy okazało się, że jednak nic nie umiem. No i im dalej w las, tym okazuje się, że nie umiem jeszcze więcej niż wcześniej ;)

Olga: W branży IT zaczynałam od testowania gier, potem wybrałam informatykę i zajęłam się automatyzacją testów, a później programowaniem.

Dlaczego Java? Co skłoniło Was do wyboru tego języka? Dlaczego jest wyjątkowy?

Olga: Java jest bardzo mocną technologią, pozwalającą budować wielkie, skalujące się systemy rozproszone, a jej autorzy zwracają dużą uwagę na wsteczną kompatybilność. Poza samą technologią - w ekosystemie Javy jest niezwykle wiele ciekawych frameworków i narzędzi tworzonych przez prężnie działającą społeczność Open Source, dzięki którym łatwo jest pisać duże, złożone systemy, a to jest temat, który interesował mnie od początku pracy w IT.

Marcin: Zacząłem moją "karierę" jako programista C++ i przejście do języka, w którym nie muszę, aż tak bardzo zajmować się zarządzaniem pamięcią to było coś pięknego.

Jaki projekt z realizowanych do tej pory możecie uznać za najciekawszy? Dlaczego?

Marcin: Zdecydowanie projekty, które realizuje dzisiaj czyli biblioteki open sourcowe takie jak Spring Cloud w Pivotalu. Świadomość, że największe firmy na świecie (np. Netflix, Comcast) używają tych narzędzi produkcyjnie i się tym chwalą, jest moim największym życiowym osiągnięciem.

Olga: W moim przypadku - praca przy projektach open source’owych  w ramach Spring Clouda; rozwijanie narzędzi pozwalających na łatwe tworzenie wydajnych, odpornych na błędy i skalowalnych systemów rozproszonych to bardzo interesujący temat; pisanie frameworków open source, z których wszyscy mogą korzystać i je współtworzyć jest dla mnie jedną z najciekawszych rzeczy jakie można robić w tej branży.

Jesteście w gronie prelegentów J-Santa, występujecie razem. O czym opowiecie? 

Marcin: Opowiemy o testach kontraktowych i czemu mogą sprawić, że wyłapanych zostanie dużo więcej błędów. Zagadnienie to, jak wszystko w IT, nie jest nowe, ale od dłuższego czasu leżało w zapomnieniu. Wraz z Olgą postaramy się ten temat odświeżyć.

Olga: Opowiemy wspólnie z Marcinem o Spring Cloud Contract, o tym jak w łatwy sposób to narzędzie może nam pozwolić jednocześnie zmniejszyć liczbę testów E2E i uniknąć błędów na poziomie komunikacji między poszczególnymi aplikacjami w naszym systemie.

Kto powinien pojawić się na Waszej prezentacji? Czego może się spodziewać?

Marcin i Olga: Zapraszamy wszystkich! Juniorów, midów, seniorów, kobiety, mężczyzn, młodych i starych. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Weź udział w J-Santa! Zarejestruj się TUTAJ