Piątek 13: kolekcja książek, filmów i seriali o wampirach

13 listopada 2020
Piątek 13: kolekcja książek, filmów i seriali o wampirach
Wampiry - przerażający krwiożercy czy nieśmiertelni i wiecznie młodzi przystojniacy którzy od dawna przeszli na nieszkodliwą krew dawców z foliowych woreczków? A co z odbiciami w lustrach, czosnkiem, kołkami osinowymi lub słońcem, podporządkowywaniem ludzi swojej woli lub magicznym leczeniem ran krwią wampira? Każdy autor widzi te wątki na swój sposób i czasami nadaje wampirom wyjątkowo magiczne zdolności.

Nasz zestaw zawiera różne wariacje na temat od klasyków i nowości, których być może nie znasz, nawet jeśli lubisz temat wampirów. Specjalnie wybraliśmy książki, które zostały już zekranizowane. Zgodnie z tradycją radzimy je czytać i oglądać po angielsku, rozwijając jednocześnie dwie umiejętności językowe - czytanie i rozumienie ze słuchu - oraz uzupełniając słownictwo.

John William Polidori - The Vampyre (1819)

Angielski pisarz i osobisty lekarz Lorda Byrona był pierwszym w historii literatury, który opisał i zromantyzował współczesny wizerunek wampira. Jego historia opowiada o dwóch podróżujących przyjaciołach, z których jeden zmarł, ale poprosił drugiego, aby ten złożył przysięgę, że będzie milczał o jego śmierci przez rok. Wracając do Anglii, podróżnik znajduje żywego przyjaciela, który w dodatku zamierza poślubić jego siostrę.

Co ciekawe, w niektórych publikacjach jako autora wskazywano samego Lorda Byrona, co tylko dodało utworowi popularności. W 1816 roku, podróżując po Europie, Byron i Polidori spotkali Mary Godwin w Szwajcarii i spędzili z przerażającymi historiami w tle. Tak Godwin wpadł na pomysł przyszłej powieści, Frankenstein, a Byron opowiedział historię, na podstawie której której Polidori później napisał "Wampira".

Historia wywarła wpływ na wiele późniejszych dzieł literackich, wystawiono sztukę i dwie opery oparte na jej motywach, nakręcono trzy adaptacje filmowe: The Vampire's Ghost (1945), miniserial operowy BBC The Vampyre: A Soap Opera (1992) i hiszpański film krótkometrażowy The Vampyre Johna W. Polidoriego (2007). Pełnometrażowa adaptacja Wampira Britannia Pictures ukaże się w 2021 roku.

Bram Stoker - Dracula (1897)

Z najsłynniejszej powieści o wampirach świat poznał nie tylko hrabiego Draculę, ale także specjalistę od okultystycznej magii, Van Helsinga. Wampiry Stokera przekształcają ludzi we własny gatunek, śpią w trumnach, a nawet mogą zamieniać się w wilki i nietoperze. Prototypem hrabiego Draculi była historyczna postać - książę Vlad III Basarab, czyli Vlad Tepes i Vlad Dracula, który zasłynął z ekstremalnego okrucieństwa. Jednak według niektórych informacji skala jego okrucieństwa jest nieco przesadzona. Na narrację powieści składają się listy, wpisy do pamiętników i wycinki z gazet.

Na podstawie powieści stworzono ponad sto innych dzieł - filmy, animacje, przedstawienia teatralne, gry i piosenki. Wśród adaptacji, które trzeba zobaczyć są:

o Niemiecki niemy film z 1921 r. „Nosferatu, Symfonia grozy”, do którego odmówiono prawa do nabycia praw, ale nie ponieśli straty. Zmieniono imiona bohaterów i fabułę, wydano film, a twórcy otrzymali sądowy nakaz zniszczenia wszystkich kopii filmu. Ale do tego czasu na całym świecie powstało już zbyt wiele kopii, a niektóre z nich przetrwały.

o Cztery filmy z klasycznej serii horrorów Universal, Universal Monsters: Dracula (1931), Dracula's Daughter (1936), Son of Dracula (1943) i House of Dracula (1945).

o Bram Stoker's Dracula (1992) autorstwa Francisa Forda Coppoli. Gary Oldman wystąpił w roli Draculi, z Winoną Ryder, Keanu Reevesem i Anthonym Hopkinsem w pozostałych rolach głównych.

Bonus: na początku 2020 roku Netflix wypuścił swoją adaptację, klimatyczną miniserię „Dracula” (w sumie trzy odcinki), która może nie jest pozycją obowiązkową, ale dlaczego jej nie obejrzeć?

Stephen King - Salem's Lot (1975)

Pisarz Ben Meers przyjeżdża do małego prowincjonalnego miasteczka, w którym spędził dzieciństwo. Po jakimś czasie w mieście zaczynają umierać i znikać ludzie, a także całe rodziny. Ani krewni, ani policja nie mogą ich znaleźć. A kiedy nagle wracają, miasto zaczyna trząść się z przerażenia...

Oto, co sam Stephen King pisze o swoim dziele: „… Nadałem swojej powieści celowe podobieństwo do Draculi Brama Stokera i po chwili zacząłem czuć, że gram w ciekawą grę - literackiego squasha. Salem's Lot to piłka, a Dracula to ściana. Ja uderzam w ścian i patrzę, gdzie ląduje piłka, a potem uderzam ponownie. Nawiasem mówiąc, niektóre z trajektorii były niezwykle interesujące i wyjaśniam to tak: chociaż moja piłka istniała w XX wieku, ściana była produktem wieku XIX.”.

Książka otrzymała dwie filmowe adaptacje pod tym samym tytułem: horror z 1979 roku i drugą - dwuczęściową - z 2004 roku.

Whitley Strieber - The Hunger (1981)

Każdy marzy o wiecznej młodości, ale dla Miriam to rzeczywistość i prawdziwa klątwa - nieugaszone pragnienie krwi i strach przed niekończącą się samotnością. Zmienia swoich kochanków w hybrydy ludzi i wampirów, aby przedłużyć ich życie, ale wciąż starzeją się i usychają. Kiedy jej ostatni towarzysz zaczyna się starzeć, Miriam nadzoruje pracę dr Sarah Roberts, której badania mogą być kluczem do nieśmiertelności.

The Hunger jest pierwszą powieścią z trylogii, po której następuje The Last Vampire (2001) i Lilith's Dream: A Tale of the Vampire Life (2003). W 1983 roku The Hunger stał się podstawą erotycznego horroru Tony'ego Scotta pod tym samym tytułem, z udziałem Catherine Deneuve, Susan Sarandon i Davida Bowie.

Anne Rice - The Vampire Chronicles (1976–2018)

Pierwsza wampirza powieść Anne Rice, Wywiad z wampirem, przyniosła autorce światową sławę i dołączyła do klasyków gatunku. Przygody Francuza Lestata i innych wampirów zostały opisane w 21 powieściach z serii „The Vampire Chronicles”, „New Tales of the Vampires” i „The Lives of the Mayfair Witches”. Nakład wszystkich książek autorki o wampirach wynosi ponad 150 milionów egzemplarzy.

Jest szansa, że znasz Wywiad z wampirem (1994) z Bradem Pittem, Tomem Cruisem, Antonio Banderasem i Kirsten Dunst, ale nie znasz adaptacji trzeciej powieści, Queen of the Damned (2004). Ten ostatni nie jest w kategorii must-watch, ale pierwszy można obejrzeć ponownie, tylko tym razem po angielsku. Czekamy teraz na nowy serial od AMC Networks, która nabyła prawa telewizyjne do wszystkich książek Rice w 2020 roku.

John Steakley - Vampire$ (1990)

Vampire$ to grupa zawodowych zabójców wampirów, na czele której stoi były bojownik tajnych służb Jacka Crowe'a, finansowana przez potencjalne ofiary złych duchów i potajemnie wspierana przez Kościół rzymskokatolicki. Pewnego dnia połowa zespołu umiera, a uciekający wódz wampirów zaczyna polować na pozostałych pięciu, ostatecznie zabijając wszystkich oprócz Jacka. Ale Jack zaczyna tworzyć nowy zespół.

W 1998 roku powieść została zekranizowana przez Johna Carpentera.

LJ Smith - The Vampire Diaries (1991-2011)

Trochę młodzieżowego mistycyzmu od Lisy Jane Smith - cykl siedmiu książek o Elenie Gilbert, o której miłość walczą dwaj wampirzy bracia Damon i Stefan Salvatore, oraz jej trudnym losie. W rzeczywistości to seria 13 książek, ale kolejnych sześć zostało napisanych przez innych autorów z wydawnictwa będącego właścicielem praw. Tutaj wampiry wiedzą, jak podporządkować sobie ludzi i wymazać im pamięć, ich krew leczy rany, a one same nie boją się wody święconej ani czosnku. Ale boją się werbeny i słońca, choć nawet przed nimi potrafią się bronić.

Seria powieści doczekała się ekranowej wersji pod tym samym tytułem - udanego serialu w 8 sezonach (2009–2017). Nie polecamy pierwszych pięciu odcinków, ale potem wszystko staje się dość interesujące. W latach 2013-2018 wyemitowano pięć sezonów spin-offu The Originals, który również doczekał się spin-offu - Legacies - w 2018 roku. Trzeci sezon rozpocznie się w styczniu 2021 roku.

Charlaine Harris - The Southern Vampire Mysteries (2001–2013)

Seria książek amerykańskiej pisarki Charlene Harris obejmuje 13 powieści i 17 opowiadań o Sookie Stackhouse, kelnerce zakochanej w wampirze. Wampiry tutaj oficjalnie porzuciły spożywanie ludzkiej krwi na rzecz sztucznej, wynalezionej w Japonii i mają prawa obywatelskie. Oprócz wampirów i telepatów, w książkach żyją wróżki i elfy, wiedźmy i czarownicy, krasnoludy, gobliny, demony, menady i inne mistyczne stworzenia.

HBO nakręciło 7 sezonów True Blood (2008–2014).

Guillermo del Toro i Chuck Hogan - The Strain (2009–2011)

Na lotnisku ląduje samolot z wyłączonymi światłami i kanałami komunikacji, z którego nikt nie wychodzi. Szef zespołu epidemiologicznego, dr Ephraim Goodweather, wchodzi do liniowca i znajduje 206 zwłok i czterech ocalałych w letargu. Próbuje ustalić przyczynę masowej śmierci pasażerów i odkrywa pochodzącego z Rumunii wirusa wampiryzmu. Cały Nowy Jork jest poddany kwarantannie.

Trylogia książkowa „The Strain” została wymyślona przez reżysera Guillermo del Toro jako serial, ale nie znajdując sponsorów, za radą agenta, postanowił napisać powieść. Po 5 latach seria powieści została nakręcona w czterech sezonach serialu o tej samej nazwie.