Prywatność i bezpieczeństwo w kontekście IoT

Prywatność i bezpieczeństwo w kontekście IoT
Inteligentne gadżety do noszenia, czyli wearables, są coraz popularniejsze. W związku z tym, kwestie związane z prywatnością i bezpieczeństwem wymagają uwagi i przemyślanych rozwiązań, by uchronić dane biznesowe oraz prywatnych użytkowników przed bezprawnym wykorzystaniem przez osoby trzecie.

W każdym przypadku, w którym zbieramy i przechowujemy informacje, istnieje ryzyko, że dostaną się one w niepowołane ręce. Jednym z najbardziej powszechnych sposobów wykorzystania wearables jest monitorowanie stanu zdrowia, tętna i innych parametrów, a dane te przechowywane są w chmurze. O ile większość ludzi używa tych narzędzi, by lepiej zrozumieć swój organizm i poprawić kondycję, o tyle niewiele z nich myśli o problemach, które mogą wyniknąć z nieprzemyślanego sposobu przechowywania ich danych. Informacje, które są źle zarządzane zostać bez trudu wykradzione poprzez wyciek danych sprowokowany przez stronę trzecią i przekazane do organizacji, które wykorzystują je by zidentyfikować ryzyko zdrowotne tych konsumentów. Ofiary takiego wycieku danych mogą odczuć skutki ataku poprzez zwiększenie składek zdrowotnych albo nawet wycofanie polisy.

Ale zanim zapalą nam się wszystkie światełka alarmowe, warto zdać sobie sprawę z tego, że o wszystkich wymienionych problemach myślą developerzy pracujący nad gadżetami i oprogramowaniem do nich. Bezpieczeństwo danych jest nieodłącznie związane z urządzeniami IoT i technologiami, a producenci muszą eliminować słabe punkty na ile to możliwe. Dodatkowo, wiele firm wykupuje ubezpieczenia w tym zakresie, by w przypadku wycieku danych ze szkodą konsumentów dysponować środkami w odpowiedniej wysokości.

Rynek kamer IoT również się rozrasta. Według prognoz ABI Research, w 2022 roku będzie ich ponad 24 miliony. Bez wątpienia ten masywny wzrost popularności będzie wymagał zaawansowanych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Materiał pochodzący z kamer może obejmować niewinnych przechodniów, potencjalnych świadków przestępstw, a nawet ofiary wypadków czy napadów. Jedną z najbardziej istotnych kwestii w tym kontekście jest to, że dane mogą być użyte do gróźb albo szantażowania ludzi, którzy zostali zarejestrowani, jeśli dane nie będą odpowiednio zabezpieczone.

Ekspansja IoT oznacza, że developerzy, wytwórcy i dostawcy muszą opracować mechanizmy szyfrowania danych, by chronić osobiste informacje na temat użytkowników, niezależni o d tego, czy używają oni opasek fitnessowych, kamer czy samochodów z inteligentnymi gadżetami. O ile jednak eksperci technologiczni, rządy i organizacje będą współpracować, by stworzyć spójne standardy bezpieczeństwa i prywatności dla wszystkich urządzeń IoT, konsumenci i biznes mogą spać spokojnie, bez obaw o bezpieczeństwo swoich danych.