Relacja z konferencji IT NonStop 2020 online

Relacja z konferencji IT NonStop 2020 online
IT NonStop 2020, międzynarodowa konferencja online poświęcona najnowszym osiągnięciom w technologiach chmurowych, uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji już za nami!

W dniach 3-5 grudnia odbyła się tegoroczna edycja konferencji DataArt IT NonStop. W tym roku ze względu na pandemię i ograniczenia logistyczne wydarzenie działo się się online: uczestnicy mogli dołączyć do konferencji zachowując bezpieczny dystans, z dowolnego miejsca na świecie, za pośrednictwem swoich komputerów. Kluczowymi tematami wydarzenia były najnowsze osiągnięcia w technologiach chmurowych, uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji.

Konferencja obejmowała prezentacje ponad 20 ekspertów z AWS, Viseo, Mastercard, Neu.ro, AltexSoft, Netology i DataArt, a także wirtualne okrągłe stoły i warsztaty dotyczące wizualizacji danych i konfigurowania AWS Cloud Development Kit.

Przeprowadziliśmy krótki wywiad z prelegentami i zadaliśmy pytania, na które odpowiedzi wydawały nam się potencjalnie najciekawsze:

  • Jakie były Twoje wrażenia z konferencji, która odbyła się w nowym formacie? Jakie były główne wyzwania, przed którymi stanąłeś? Jakich nowych rzeczy się nauczyłeś?
  • Jaka jest Twoja opinia na temat chmury, ML i sztucznej inteligencji jako trendu w technologii w tym roku i w przyszłości?
  • Co możesz powiedzieć o darmowym strumieniu i wsparciu społeczności studenckiej?

Maria Davydova, kierownik ds. Produktów, Neu.ro

„Niestety nie mogłam uczestniczyć w konferencji jako słuchaczka z powodów osobistych i mogę jedynie podzielić się swoim doświadczeniem jako prelegentka. Bardzo trudno było prezentować w tym formacie: publiczności nie widać ani nie słychać, nie sposób też zobaczyć, jak reaguje na starannie przygotowane żarty i kluczowe punkty wystąpienia. Być może przyszłość konferencji online leży w innych miejscach. Na przykład konferencja ODS odbyła się tej jesieni w Spatial Chat, a to platforma bardzo bliska doświadczeniu przebywania w prawdziwym pokoju z żywą publicznością. Jednocześnie chciałbym wyrazić wdzięczność wobec organizatorów. Wszystkie problemy zostały rozwiązane bardzo szybko, a zespół był bardzo pomocny i przyjazny. Technologie chmurowe od jakiegoś czasu rozwijają się bardzo intensywnie, a rok pandemii i pracy zdalnej jeszcze bardziej ułatwił ten proces. Wierzę, że ten trend będzie kontynuowany w przyszłym roku.”.

Alexander Konduforov, szef działu Data Science, AltexSoft

„Po raz pierwszy uczestniczyłem w konferencji online jako prelegent i było to dość niezwykłe doświadczenie. Kiedy mówisz offline przed publicznością, od razu otrzymujesz informację zwrotną i możesz dostosować swoją prezentację na bieżąco - dodać trochę więcej szczegółów lub odwrotnie - uprościć ją lub trochę skrócić. Możesz też zobaczyć reakcję na żarty lub zadane pytania. W prezentacji online nie jest to możliwe i bywa mylące. Jak poszło wystąpienie, ile osób je obejrzało, było zainteresowanych? Niestety prelegent nie ma odpowiedzi na te pytania.

Mówiąc o chmurze - nie jest to nowy trend w technologii, ale bardzo istotny. Coraz więcej firm korzysta z rozwiązań i platform chmurowych do opracowywania swoich projektów. Twórcy sztucznej inteligencji coraz częściej stają także przed integracją swoich algorytmów z platformami chmurowymi i korzystaniem z gotowych usług AI w chmurze. Specjaliści data science muszą nauczyć się nowych narzędzi, a hurtownie danych muszą być gotowe do pracy w nowym środowisku.

Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę na wielki plus wirtualnej wersji IT NonStop - darmowy streaming i wsparcie dla studentów. Konferencje offline są zwykle dość drogie ze względu na koszt lokalu, sprzętu i cateringu, podczas gdy bycie online pozwala organizatorom dać ludziom możliwość dołączenia do wydarzenia za niewielką opłatą lub darmowo. Dlatego świetnie, że firmy korzystają z tej możliwości, a studenci mogą wysłuchać ciekawych relacji ekspertów-praktyków. Dziękujemy DataArt za stworzenie tej możliwości!”

Maxim Bastion, Chief Coordinator, Talent Management Program, Chief Coordinator of Business Development Backoffice, DataArt

„To niezwykłe - rozmawiać, gdy nie widzisz, z kim się komunikujesz, tj. twarzy i oczu słuchaczy. Nie słyszysz pytań. Chociaż okazuje się, że jest to również możliwe, moderator bardzo pomaga w komunikacji z publicznością i wspiera, jeśli nagle pojawią się problemy techniczne z komunikacją.

Biorąc pod uwagę sytuację z globalną kwarantanną w tym roku (i najprawdopodobniej w przyszłym), procesy przechodzenia przedsiębiorstw do sieci znacznie przyspieszą, w związku z czym zapotrzebowanie na rozwiązania chmurowe znacznie wzrośnie. Obecni studenci będą pracować w branży za około 2–4 lata i ważne jest, aby pomóc tej grupie dostrzec trendy biznesowe, ponieważ edukacja wciąż przebiega z niewielkim opóźnieniem w stosunku do światowych trendów i popytu. To, w jaki sposób angażujemy studentów i jak dzielimy się z nimi trendami biznesowymi i wiedzą, określi, jacy będą przez te 2–4 lata i jak łatwo będzie im zintegrować się z istniejącymi trendami.”.

Lyudmila Dezhkina, ML and AI Expert, DataArt

„Najbardziej podobało mi się to, że konferencja była pełna wartościowych wykładów technicznych i technologicznych, nowej wiedzy, pomysłów i emocji. W tym roku było inaczej, ale ekipa organizacyjna dostosowała się do nowych realiów i zrobiła konferencję w 100% przyjazną uczestnikom. Chmura jest koniecznością we współczesnym świecie i 10 lat temu trudno było sobie wyobrazić, że świat zmieni się tak bardzo. Studenci są ważnym elementem rozwoju świata IT, a naszym zadaniem jest pomagać im i edukować ich na wysoko wykwalifikowanych specjalistów, bo to oni są naszą przyszłością!”