Relacja z międzynarodowej konferencji IT NonStop w Lublinie

 Relacja z międzynarodowej konferencji IT NonStop w Lublinie
23 listopada w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się druga odsłona międzynarodowej konferencji IT NonStop w Lublinie. Tytuł tegorocznej edycji wydarzenia to „Beyond the Horizon” – zgodnie z nim prelegenci prezentowali najgorętsze technologiczne ciekawostki. Już w trakcie rejestracji fantastyczną atmosferę podkręcił Red Bull Wings Team, który poczęstował wszystkich uczestników zimnym napojem. Każda z blisko 100 przybyłych osób otrzymała upominki od DataArt Poland i Partnerów wydarzenia. Sala konferencyjna została ozdobiona wyjątkowymi posterami z serii IT Museum ilustrującymi rozwój sprzętu w branży IT.

Konferencja rozpoczęła się tuż po godzinie 15. i została otwarta wystąpieniem Macieja Zaporowskiego, przedstawiciela Lubelskiej Wyżyny IT, która była jednym z Patronów Honorowych wydarzenia. Zgromadzeni słuchacze mieli szansę dowiedzieć się wiele na temat potencjału sektora IT w Lublinie. Nie zabrakło również interesujących pytań – w tym tych o przyszłość sektora teleinformatycznego na terenie miasta, czy wsparcie, jakie Lublin oferuje młodym specjalistom.

Na konferencji IT NonStop zaprezentowało się w sumie 9 prelegentów. Wszyscy z nich to eksperci z wieloletnim doświadczeniem, chętnie dzielący się swoją bogatą wiedzą. Już w trakcie pierwszego bloku tematycznego przedstawiona została nowa inicjatywa stworzona dla programistów z Lublina przez Aleksandra Wojdygę i Macieja Miłosza, Senior Developerów, na co dzień związanych z DataArt Poland – zapowiedzieli oni powstanie Lublin Salesforce Group, która, sądząc po reakcjach zgromadzonej publiczności na podjęty przez prelegentów temat, ma ogromne szanse powodzenia. Kolejna prelekcja dosłownie wyniosła zebranych poza horyzont – Marcin Maciejewski i Krzysztof Kruk związani z Projektem Orion realizowanym na Politechnice Lubelskiej rozjaśnili techniczne niuanse i trudności związane z autonomią, kinematyką i nawigacją łazika marsjańskiego – nie zabrakło pytań związanych ze specyficznymi warunkami panującymi na odległej planecie oraz technologiami, jakie używane są podczas konstruowania tego typu sprzętu. Denis Baranov, ekspert w dziedzinie finansów z biura DataArt w Londynie poruszył temat, który obecnie jest jednym z najgorętszych na rynku nowych technologii, opowiadając o blockchain. Szczegółowo omówił blockchain pod kątem atutów, które mają ogromny potencjał dla branży IT.

Kolejne dwie prelekcje związane z game development, przygotowane przez specjalistów z lubelskiego oddziału DataArt, przyciągnęły pasjonatów tworzenia gier komputerowych. Alexey Pchelintsev, pracujący na stanowisku Project Managera, przybliżył przybyłym trudności związane z projektowaniem i tworzeniem gier komputerowych. Słuchacze mogli dowiedzieć się wiele na temat podziału ról i struktury interdyscyplinarnych zespołów tworzących tego typu aplikacje, zgłębić trudności związane z projektowaniem na poziomie fabuły, logiki rozgrywki i aspektów technologicznych. W kolejnej prezentacji Artem Platonov, Senior Developer, skupił się na aplikacjach tego typu realizowanych w oparciu o HTML 5, pokazując najbardziej spektakularne przykłady gier zrealizowanych z użyciem technologii webowych. Dyskusja, która wywiązała się po każdym z wystąpień była tak angażująca, że przeniosła się do kuluarów, gdzie z ogromną pasją omawiano najciekawsze szczegóły.

Wydarzenie zamknęła prezentacja Pawła Niewęgłowskiego z firmy DevUp, który bardzo szeroko, okiem eksperta, przedstawił trendy kształtujące rynek wirtualnej rzeczywistości. Po omówieniu ciekawostek technologicznych i ocenie dostępnego sprzętu przyszedł czas na wspólne pamiątkowe zdjęcie w technologii 360°.

Po sześciu godzinach fascynujących prelekcji przyszedł czas na podsumowania i podziękowania. Patronami Honorowymi Konferencji IT NonStop: Beyond the Horizon byli: Prezydent Miasta Lublin, JM Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej oraz wspomniana wcześniej Lubelska Wyżyna IT. Wszystkie wystąpienia zostały bardzo wysoko ocenione przez uczestników konferencji.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z konferencji na stronie wydarzenia w serwisie Facebook: http://tinyurl.com/itnonstoplublin16. Wideo z poszczególnych prelekcji zostanie opublikowane niebawem.