Rób co chcesz, ale najpierw… backup!

28 marca
Rób co chcesz, ale najpierw… backup!
Choć wiele ludzi wciąż uważa regularny backup za typowy objaw paranoi, okazuje się, że lęk przed utratą danych jest obecnie jedną z najbardziej rozpowszechnionych fobii, zaraz obok klasyków wszechczasów, takich jak pająki, krew czy jadowite węże.

Jeśli wciąż podchodzisz do tworzenia kopii zapasowych z dużą dozą niedbałości, z odsieczą przychodzi World Backup Day ze swoją przysięgą: „Uroczyście przysięgam zrobić kopie bezpieczeństwa swoich ważnych dokumentów i cennych wspomnień 31 Marca” (przed Prima Aprilis). Najwyższy czas, byśmy wszyscy wzięli sobie te słowa do serca.

World Backup Day to niezależna inicjatywa, która ma na celu podnoszenie świadomości dotyczącej rosnącej roli danych oraz znaczenia ich ochrony i korzyści płynących z regularnego tworzenia kopii zapasowych. Jeśli nie jest to wystarczająco przekonujące, mamy też garść danych:

 • 30% ludzi nigdy nie zrobiło kopii zapasowej
 • 113 telefonów jest gubionych lub kradzionych każdej minuty
 • 29% katastrof jest dziełem przypadku
 • 1 na 10 komputerów jest infekowanych wirusem każdego miesiąca

(źródło: http://www.worldbackupday.com/pl/)

Nikt nie chce być daną statystyczną, ale wszyscy znamy aż za bardzo powracające historie związane z utratą danych, które potrafią przyprawić o dreszcze. Zgubiony (albo zniszczony) telefon, zepsuta karta pamięci z tysiącami zdjęć, laptop, który zapoznał się z gorącą, koszmarnie przesłodzoną kawą odrobinę zbyt blisko, jakakolwiek nieoczekiwana katastrofa, albo całkiem przyziemny wirus – niepotrzebne skreślić.

Włączmy na chwilę powagę – utrata danych jest nie tylko bolesna, może być również bardzo ryzykowna. Zwłaszcza, jeśli zdarza się w okolicznościach biznesowych, mając wiele potencjalnych konsekwencji – począwszy od zmarnowanego czasu i pieniędzy, skończywszy na zaburzonej produktywności czy utracie reputacji.

Nie daj się nabrać w Prima Aprilis, zrób kopię danych na czas! Oto garść porad, które na pewno oddalą cię od widma utraty danych:

WINDOWS 10

 1. Kliknij przycisk „Start
 2. Wpisz w okno wyszukiwania „backup
 3. Kliknij „Backup Settings
 4. Dodaj dysk.
 5. Wybierz dysk zewnętrzny albo lokalizację sieciową dla twoich kopii zapasowych.
 6. Kliknij „What do you want to back up?” i wybierz “Let me choose”.
 7. Zaznacz wszystkie pozycje, które chcesz zachować I kliknij “Next”.
 8. Kliknij „Change schedule”, wybierz, kiedy chcesz backupować i kliknij ”OK
 9. Kliknij „Save settings” i przycisk „Exit
 10. Ekstra! Zrobiłeś to. Windows będzie od tej pory automatycznie tworzył kopie zapasowe. Upewnij się tylko, że dysk jest podłączony, a jeśli pracujesz na laptopie ustaw przypomnienie, by podłączać go regularnie.

MAC

Podłącz dysk zewnętrzny i postępuj zgodnie z instrukcjami poniżej:

Uwaga! Jeśli używasz dysku pierwszy raz, upewnij się, że jest całkowicie pusty. „Time Machine” zazwyczaj kasuje dane z podłączonego dysku zanim stworzy kopię zapasową. Jeśli dysk jest czysty, czytaj dalej:

 1. Otwórz menu znajdujące się w górnym lewym rogu ekranu i wybierz opcję „System Preferences
 2. Kliknij „Time Machine
 3. Kliknij „Select Disk
 4. Wybierz odpowiedni dysk z listy i potwierdź wybór, klikając „Use Disk

Już po wszystkim! Twój Mac będzie teraz backupował automatycznie. Jeśli używasz MacBooka, regularnie podłączaj dysk, by nie stracić plików.

LINUX

Każda dystrybucja Linuxa oferuje wybór narzędzi do tworzenia kopii zapasowych danych. Mamy tutaj porady dla Ubuntu:

 1. Otwwórz HUD (kliknij przycisk Ubuntu w Dashu) i wpisz „backup
 2. Kilknij w wynik wyszukiwania.
 3. Kliknij „Just show my backup settings
 4. Aktywuj “Automatic backups
 5. Wybierz lokalizację twoich kopii zapasowych w zakładce “Storage
 6. Zdecyduj, jak często backupować w zakładce „Schedule” (im częściej, tym lepiej)
 7. Kliknij „Back up now” w zakładce „Overview

Gotowe! Ubuntu od tej pory będzie automatycznie się backupować. Upewnij się, że wybrany dysk jest podłączony. Jeśli używasz laptopa, ustaw sobie przypomnienie!

BACKUP ONLINE

Dysk online to najprostszy sposób na stworzenie kopii zapasowych dokumentów i plików, na których pracujesz. OneDrive, Dropbox, Google Drive czy Amazon Cloud Drive nie oferują może ogromnej ilości miejsca, ale wciąż – tak najłatwiej. Zacznij zapisywać swoje pliki na dysku online – bezboleśnie unikniesz katastrof.

BACKUP WSZYSTKICH PLIKÓW

Jeśli chcesz zbackupować absolutnie WSZYSTKO (punkt dla ciebie!) – poszukaj recenzji narzędzi do tworzenia kopii zapasowych. Pozwoli ci to wybrać to rozwiązanie, które najbardziej odpowiada twoim potrzebom. Wśród polecanych rozwiązań open source jest na przykład Clonezilla, warto przetestować!

Oczywiście, wszystkie porady i rekomendacje, które zebraliśmy, to dopiero początek – ale jeśli tu dotarłeś, jesteśmy pewni, że przekazaliśmy ci niezbędne podstawy. Warto zostać również ambasadorem World Backup Day i podzielić się wskazówkami z przyjaciółmi, ratując ich przed utratą tego, co może dla nich mieć ogromną wartość.

Mamy jeszcze mały bonus od nas (teamu redaktorskiego) – prawdziwy oszczędzacz czasu! Oto lista skrótów, które ułatwiają życie, nieważne, czy piszesz pracę dyplomową (wszyscy byliśmy w tym miejscu) czy tworzysz długą listę zakupów.

Bonusowa ściąga

 • Ctrl+S – „Zapisz”
 • Ctrl+Shift+S – zapisz dokument w różnych formatach i folderach
 • F12 – otwórz okno dialogowe “Zapisz jako”
 • CTRL+Z – „Cofnij”
 • CTRL+Shift+T – otwórz ostatnio zamkniętą stronę