Sześć najczęstszych błędów w CV, które popełniają specjaliści IT

24 maja 2021
Elizaveta Pavlova, specjalistka ds. rekrutacji w DataArt
Sześć najczęstszych błędów w CV, które popełniają specjaliści IT
Jakie błędy najczęściej popełniają programiści przy pisaniu CV? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Elizaveta Pavlova, specjalistka ds. rekrutacji w DataArt.

1. Zbyt szczególowy opis doświadczenia

Jak pochwalić się bogatym doświadczeniem, ale równocześnie nie zanudzić odbiorcy szczegółami? Nie powinieneś wymieniać wszystkich obowiązków, w każdym projekcie. Zwłaszcza, jeśli było ich dużo. Warto jednak zastanowić się, które umiejętności mogą być ważne dla nowego pracodawcy. Dlatego postaw się na moment w roli rekrutera i zadaj sobie pytanie: co warto, żeby o tobie wiedział?

Ile więc stron powinno mieć idealne CV? Oczywiście, u kandydata z 10-letnim doświadczeniem CV będzie dłuższe, chociaż polecam zmieścić się na 3-4 stronach. W przypadku początkującego dewelopera, informacje o wykształceniu i dotychczasowym doświadczeniu powinny zmieścić się na jednej stronie. Nie warto sztucznie zwiększać objętości życiorysu.

Pamiętajcie, że nie liczy się liczba znaków, tylko jakość tekstu. Czasami kandydaci opowiadają o swojej wiedzy oraz umiejętnościach w długich CV, wybierając bardzo interesujący sposób prezentacji. To częste, zwłaszcza mając krótkie doświadczenie zawodowe. To błąd. Zwięzłość wciąż jest najbardziej wartościowa dla rekrutera.

2. Brak listy technologii oraz poprzednich projektów

Pisząc CV, nie możemy być też zbyt skromni. Ubogi opis i brak najważniejszych to kolejny, częsty błąd popełniany przez kandydatów. Pamiętajmy, że niezbędne informacje, które warto przekazać pracodawcy, to zdecydowanie: technologie, projekty, klienci i okres poprzedniego zatrudnienia.

Jeżeli nie jesteście pewni tego, jak opisać swoje doświadczenie, zachowując dobrą strukturę dokumentu, spójrzcie na przykłady dostępne w sieci albo wyślijcie swoje CV na CV Duck – darmową usługę tworzenia CV dla deweloperów. Nasi specjaliści od HR oraz redaktorzy poprawią błędy oraz doradzą, co warto dodać czy zmienić.

3. Nieudany format i font

Pamiętajcie, że rekruterzy muszą przeczytać kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset aplikacji każdego dnia. Niestety, przy takiej ilości, naszej uwadze może umknąć coś ważnego. Dlatego warto zwrócić uwagę na istotne szczegóły za pomocą dobrze sformułowanego tekstu. Warto również pamiętać, że lepiej unikać śmiałych eksperymentów z fontami i formatowaniem. Czytanie takiego skomplikowanego tekstu naprawdę może być bardzo uciążliwe.

Warto zastosować pogrubienie lub podkreślenie, jeśli chcemy zwrócić uwagę na ważną informację w naszym życiorysie. Nazwy poprzednich stanowisk (Software Architect,Java Developer, QA manager) oraz rozdziałów dokumentu (profesjonalne doświadczenie, wykształcenie, dodatkowe kursy oraz kwalifikacje i inne) najlepiej pogrubić. Jeżeli macie wątpliwości, nie wyróżniajcie za dużo. Obecne stanowisko najlepiej zaznaczyć na samym początku. Czytelnik od razu będzie mieć podstawowe informacje o was i zaoszczędzi swój czas.

4. Problemy z pisownią

Część kandydatów myśli, że skoro aplikują na programistów, zasady dotyczące poprawnej pisowni ich nie dotyczą. W pewnym sensie to prawda. To umiejętności techniczne oraz doświadczenie będą kluczowe przy podjęciu decyzji przez pracodawcę. Warto jednak pamiętać, że CV bez błędów językowych zrobi o wiele lepsze wrażenie niż, na przykład, pełne lapsusów dossier waszego konkurenta. Przyszły pracodawca odbierze poprawnie sformatowany dokument jako okazanie wyrazu szacunku.

Jeżeli macie wątpliwości co do swoich umiejętności, skorzystajcie z korekty w jednym z popularnych edytorów tekstu albo prześlijcie CV do CV Duck.

5. Zdjęcia nieodpowiedniego formatu lub w osobnym załączniku

Najlepej wybrać zdjęcie portretowe z pełną, dobrze widoczną twarzą i wkleić je na pierwszą stronę. Bardzo proszę, nie załączajcie zdjęcia w osobnym pliku oraz nie wykorzystujcie zdjęć z plaży lub imprezy.

6. Wspomnienie o umiejętnościach i doświadczeniu, których tak naprawdę nie posiadacie

Nie ma sensu wprowadzać w błąd rekrutera, ubarwiając wasze profesjonalne doświadczenie, szczególnie w branży IT, ponieważ i tak czeka was wywiad techniczny. Poza tym, wcześniej czy później będziecie musieli zaprezentować umiejętności i wiedzę, którą wyszczególniliście w życiorysie. Błednie zaprezentowana informacja spowoduje stratę czasu każdego z uczestników procesu rekrutacyjnego.

My w DataArt, jak w więkoszści firm IT, również oceniamy posiadany poziom języka angielskiego – jest to niezbędne narzędzie pracy. Nasi koledzy otrzymują maile od kolegów z różnych Państw, bezpośrednio komunikują z klientami oraz pracują w rozproszonych zespołach z Polski, Bulgarii, Argentyny oraz innych krajów. Poziom C1 lub C2 oczywiście nie jest wymagany, jednak istotne jest to, żeby umiejętności komunikacyjne wystarczyły do porozumiewania się z kolegami oraz klientami. Dlatego, aby dobrać dla was najlepsze stanowisko, wskażcie swój poziom języka angielskiego.