Testy wydajnościowe, Machine Learning i transakcyjność na IT talk & LJUG

Testy wydajnościowe, Machine Learning i transakcyjność na IT talk & LJUG
Za nami ostatni przedwakacyjny IT talk w Lublinie.

Behaterami meetupu zorganizowanego we współpracy z Lublin Java User Group byli: Ewa Borzym (Allegro) z prezentacją o testach wydajnościowych, Jarosław Sagan (DataArt), który opowiedział o tym, jak zacząć przygodę z Machine Learning i Maciek Próchniak (TouK), który zajął się tematem transakcyjności. Dziękujemy uczestnikom za dobrą energię i wartościowe rozmowy!

Wszystkie prezentacje dostępne są tutaj i na naszym kanale Youtube.

Testy wydajnościowe, Ewa Borzym (Allegro)

Zastosowanie percentyli do opisu czasów odpowiedzi usługi może dawać poczucie bezpieczeństwa. Niestety niewłaściwe użycie dowolnego algorytmu analizy próbek może przekłamać wyniki podobnie jak użycie zwykłej średniej. Mój zespół utrzymuje usługę obsługującą setki tysięcy użytkowników Allegro. Podczas prezentacji opowiem wam o problemach, na które natrafiliśmy podczas testów wydajnościowych tej usługi oraz jak je rozwiązaliśmy.

Jak zacząć przygodę z Machine Learning, Jarosław Sagan (DataArt)

Sztuczna inteligencja jest aktualnie bardzo modnym tematem. Firmy szukając nowych możliwości coraz częściej sięgają po machine learning do budowy swoich rozwiązań. W prezentacji przedstawię, jak programista Java może rozpocząć przygode z machine learning oraz że ta przygoda nie musi rozpocząć się od nauki Pythona :)

Transakcyjność - co to właściwie znaczy w 2019? Maciej Próchniak (TouK)

Wiele lat temu, kiedy byłem na studiach poznałem pojęcie ACID - to była sensowna definicja. Potem zacząłem pracować i dowiedziałem się, jak różnie rozumieją je (zwłaszcza izolację...) poszczególni dostawcy baz danych. A potem gdzieś koło 2009 usłyszałem o CAP - to też było całkiem rozsądne twierdzenie w tym nowym, rozproszonym świecie. No ale potem kolejni dostawcy NoSQL zaczęli twierdzić, że oni to potrafią obejść CAP. A potem zacząłem się zajmować strumieniowym przetwarzaniem danych - no i tam też każdy mówi o transakcjach, ale ma trochę co innego na myśli. Spróbujmy więc zrobić mały przegląd tego, co kto rozumie pod pojęciem transakcyjności, spójności itd. - samych rodzajów spójności niektórzy potrafią wymienić tak koło 16. Zastanowimy się też kiedy musimy się tym przejmować - a kiedy większość rozwiązań będzie ok. 

Zdjęcia z wydarzenia udostępniliśmy  TUTAJ.

Do zobaczenia po wakacjach!