Transport-sharing w Polsce rośnie dzięki IoT: raport DataArt

Transport-sharing w Polsce rośnie dzięki IoT: raport DataArt
Mieszkańcy największych ośrodków miejskich w Polsce mają dostęp do 18,3 tys. pojazdów i innych środków komunikacji w ramach transport-sharingu, wynika z danych zebranych przez DataArt. Usługę oferuje 21 dostawców, udostępniając 11 różnych rodzajów komunikacji.

Istotną częścią ogólnopolskiej floty transport-sharingu stanowią pojazdy napędzane wyłącznie elektrycznie. Ich suma wynosi 2,6 tys., co stanowi ponad 14 proc. wszystkich dostępnych pojazdów. Najliczniejszą grupę stanowią skutery elektryczne, razem z dynamicznie rosnącą siecią elektrycznych hulajnóg.

Transport-sharing nie byłby możliwy na taką skalę, gdyby nie rozwijająca się koncepcja IoT, wraz z urządzeniami i sensorami zdolnymi do wymiany i udostępniania ogromnych ilości danych. Razem ze zmianą technologii produkcji baterii i spadkiem cen urządzeń elektromobilnych, oba te czynniki sprawiły, że auta i skutery na minuty na dobre zagościły na ulicach miast - powiedział Eugene Troynov, ekspert IoT w DataArt.

Pobierz raport DataArt Transport-sharing w Polsce: Analiza dostępności usług transport-sharingu w największych ośrodkach miejskich w Polsce na koniec 2018 roku.