Zamknięcie sezonu 2016 – Ostatnie wydarzenie z serii międzynarodowych konferencji IT NonStop

Zamknięcie sezonu 2016 – Ostatnie wydarzenie z serii międzynarodowych konferencji IT NonStop
10 grudnia ponad 200 programistów odwiedziło międzynarodową konferencje IT NonStop, która odbyła się w Silver Conference Center we Wrocławiu. DataArt jest organizatorem międzynarodowej serii konferencji IT NonStop już drugi rok z rzędu. Ten rok dla Wrocławia był wyjątkowy – po raz pierwszy konferencja odbyła się w właśnie w obecnej Europejskiej Stolicy Kultury.

Jak połączyć piękno i IT? Znamy odpowiedź

Tytuł tegorocznej edycji wydarzenia to „The Beauty of Code”. I nawet jeśli dla kogoś to może wydawać się zbyt proste, programiści wiedzą, że czysty i elegancki kod to sztuka. Na uczestników konferencji czekało 7 wykładów od 8 prelegentów z całej Polski. Podczas konferencji prelegenci dzielili się wiedzą o frontendzie, omawiali React i Angular, opowiadali o backend-less developmebcie, oczywiście o języku JavaScript.

- W tym roku postanowiliśmy poświęcić więcej uwagi trendom i eleganckim rozwiązaniom we frontendzie. Stąd pojawiło się motto i podtytuł konferencji „The Beauty of Code”, - opowiada Elena Shibayeva, PR Manager oddziału DataArt we Wrocławiu. – Wrocław jest znany przede wszystkim jako polska Dolina Krzemowa, dlatego wybraliśmy bardziej zaawansowane tematy oraz przywiązaliśmy większą wagę do doboru prelegentów. Przygotowaliśmy również prelekcje o game dewelopmencie, który staje się coraz bardziej popularny na całym świecie.

Biorąc pod uwagę, że branża rozrywkowa w najbliższym czasie zmierzy się z zadaniem zapewnienia ulepszonego doświadczenia użytkownika, by angażować konsumentów, jednym z partnerów wydarzenia była firma VR Zone, świadczącą usługi rozrywkowe z wykorzystaniem okularów do wirtualnej rzeczywistości.

7 wykładów jak Siedem cudów świata

Konferencja obejmowała 7 wykładów. Prelegenci z Callstack.io Michał Chudziak i Radek Czemerys zaprezentowali temat „Od React do React Native”. Prelekcja chłopaków przyda się osobom, które chcą zacząć własną przygodę z tworzeniem aplikacji mobilnych.

- React Native jest biblioteką JavaScript z otwartym kodem źródłowym, stworzoną przez Facebook i Instagram, dostępną w serwisie GitHub. Z React Native można napisać własne natywne moduły, więc prawie wszystko, co jest możliwe w projektowaniu aplikacji dla platformy narzędziowej, daje się zrealizować za pomocą React Native - mówią Michał i Radek.

Gościem specjalnym był Tomasz Ducin. Temat “Backend-less Development revisited” wywołał gorącą dyskusję wśród uczestników konferencji. Podczas prezentacji, poza informacjami technicznymi, Tomasz skupił się na technologicznych i biznesowych aspektach oddzielenia frontendu i backendu. Również z Warszawy na konferencji zawitał Dariusz Kalbarczyk, autor książki o Angularze.

Nie zabrakło również wykładów od organizatorów wydarzenia - programistów DataArt. Dla osób myślących o rozwoju we frontendzie Krzysztof Kurek, Senior Developer DataArt w Lublinie, przygotował prezentacje o pułapkach dla nowicjuszy w JavaScript. Alexey Pchelintsev, Project Manager w DataArt, przybliżył przybyłym trudności związane z projektowaniem i tworzeniem gier komputerowych.

Valentin Vinogradskiy, Senior Developer w DataArt we Wrocławiu, opowiedział czym jest Electron. I chociaż widzieliśmy już mnóstwo tutoriali w zakresie jego stosowania, prelekcja Valentina skupiała się na interesujących faktach oraz przykładach zastosowania tego narzędzia razem z ReactJS lub AngularJS oraz ciekawych projektach stworzonych z użyciem Electron.

- Nasi programiści są zawsze ciekawi nowej wiedzy. Frontend nie stoi w miejscu i na rynku pojawiają się nowe, coraz bardziej udoskonalone narzędzia i frameworki. Dlatego wybraliśmy temat “Getting ready for production like it’s 2017” - o przygotowaniu, wdrażaniu i utrzymaniu aplikacji internetowych używanych podczas tworzenia oprogramowania, które działają w produkcji. Autorem prelekcji jest Michał Załęcki, z którym współpracujemy przy wrocławskim MeetUpie React.js, - opowiadają organizatorzy konferencji IT NonStop.

Prelekcje to nie wszystko

W holu na uczestników czekało wiele atrakcji od DataArt oraz partnerów konferencji. Poza tym podczas konferencji firma zaprezentowała postery z serii IT Museum, ilustrujące rozwój sprzętu w branży IT.

- Pasjonaci IT w Petersburgu i Woroneżu siedem lat temu stwierdzili, że chcą uratować sprzęt, który wykorzystywali wiele lat wcześniej. Tak w dwóch miastach powstały kolekcje, które później stały się bazą całego muzeum. Jednym z pomysłodawców był Gleb Nitsman, pracujący w DataArt już ponad 17 lat. Nie wszystkie sprzęty możemy przywieźć, dlatego zdecydowaliśmy na ekspozycje posterów - opowiadają organizatorzy konferencji IT NonStop.

Sukces wydarzenia zawdzięczamy również firmie SoftServe, która została Platinum Partnerem konferencji IT NonStop we Wrocławiu. Dziękujemy również firmie Litchi, razem z którą przygotowujemy świetny projekt, który ukaże się w 2017 roku.

I na koniec

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z konferencji. Wideo ukaże się niebawem.